Aktuálně

Liberecká zoo se bude dočasně starat o lvici Elsu, odebranou z nelegálního chovu Karlose Vémoly více...

Liberecký kraj chce podle hejtmana Půty vyřešit krizi na jabloneckém gymnáziu více...

Rekonstrukce Vítězné finišuje, kvůli pokládce finálního asfaltu je znovu pro dopravu uzavřena více...

Odpůrci I/35 Českým rájem obvinili autora studie z podvodu, Valbek to odmítá více...

Koupaliště Vápenka v Liberci letos asi v provozu nebude, areál je na prodej více...

Nově vysazené stromy v Českém ráji usychají, sucho jim neprospívá

Autoři | Foto pixabay.com

I přes snahu pracovníků Lesů ČR i hasičů stromořadí vysazené letos v Českém ráji strádá a usychá. Nejvíce sucho trápí duby. Některé stromy tak možná budou muset být vysazeny znovu.

Stromořadí vysazená letos na jaře v Českém ráji kvůli suchu chřadnou. Nepomáhá ani zalévání. Lesy ČR vysadily v oblasti letos v dubnu 279 dubů letních, šest jírovců maďalů, jednu jabloň a 28 třešní, které nahradily poškozené dřeviny, které firma musela vykácet. Sucho a nedostatek srážek ale zejména dubům neprospívají a stromy chřadnou. Některé bude zřejmě třeba vysadit znovu, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Specifické je to tím, že jsou to velké stromy, několikametrové a i přes tu soustředěnou péči, kdy je od začátku července spolu s obcí Karlovice průběžně zaléváme, usychají. Zalévá je náš personál, zalévají je místní hasiči, přesto vysazené duby schnou doslova před očima,“ řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář. Suchu podle něj zatím odolávají třešně a jírovce.

Aleje podnik na jaře obnovil na Valdštejně, nad Radčí, v Bukovině a v Sedmihorkách - Pelešanech. „Podobné aleje nesázíme každý rok. Výsadba byla završením projektu, kdy jsme z důvodu bezpečnosti návštěvníků část stromů pokáceli a větší část jich ošetřili. To, co jsme pokáceli, jsme také nahradili,“ doplnil Řičář. Lesníci chtějí na podzim zdravotní stav každého stromu v novém stromořadí vyhodnotit a uhynulé nahradit. Může jít až o desítky stromů.

V některých městech začali kvůli suchu testovat nový způsob zavlažování stromů speciálními vaky s vodou. Osvědčily se v Novém Boru, testují je v Jablonci nad Nisou. Systém pomáhá hlavně při aklimatizaci nových výsadeb v náročných podmínkách městských ulic. Řičář nevyloučil, že by také Lesy ČR mohly u podobných výsadeb alejí v budoucnu systém použít. „Je třeba si ale uvědomit, že ta situace je ještě horší u stromů v lese, které nemůžeme zalévat,“ dodal Řičář. Vlivem klimatických podmínek podle něj usychají i stromy s kvalitním kořenovým systémem, jako jsou borovice nebo modříny.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Český ráj, sucho, stromy, álej, strom, Lesy České republiky, dub, Karlovice, Liberec

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.