pondělí 17. února 2020 Miloslava

Nová posila České pošty? Zásilky nově třídí vězni ze Stráže pod Ralskem

Zásilky, které putují do Česka až z Číny pomáhají nově třídit i vězni na Českolipsku. Denně jich musí roztřídit před 33 tisíc.

Vězni ze Stráže pod Ralskem na Českolipsku začali pro Českou poštu třídit zásilky z Číny. Denně musí 22 odsouzených zpracovat asi 33.500 zásilek. Zneužití osobních údajů uvedených na obálkách se ředitel věznice Ladislav Blahník neobává.

„Každý odsouzený má udělat několik stovek zásilek za hodinu, takže tady není prostor k nějakému zneužití,“ řekl dnes Ladislav Blahník. Podle něj navíc každý vězeň při odchodu z práce prochází důkladnou kontrolou, zda u sebe nemá nějakou zásilku. Česká pošta každý pracovní den do věznice dopravuje 160 pytlů. Nemělo by se ale stát ani to, že by někdo dokázal propašovat v pytli do věznice něco nezákonného. „Máme tady rentgenový přístroj, který nám zásilky prohlíží, takže bychom viděli, kdyby tam byla nějaká zakázaná věc,“ dodal Bahník.

Do věznice pošta posílá zahraniční zásilky z Číny, které se musí ručně zpracovat. Spolupráce mezi státním podnikem a Vězeňskou službou ČR by se měla do budoucna prohloubit, zástupci obou institucí to dnes stvrdili podpisem memoranda. Zásilky pro poštu už třídí i 18 vězňů z věznice Bělušice na Mostecku. „Hledáme minimálně další dvě věznice, kde obdobná spolupráce bude pokračovat,“ uvedl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Za zásadní u dohody s Českou poštou považuje to, že bude možné zaměstnávat více vězňů uvnitř areálů věznic. „Protože u vězňů, které můžeme pustit mimo věznici, tam jsme kapacitně vyčerpaní, ale máme poměrně významné rezervy pro práci s vězněnými osobami právě uvnitř věznic, což Česká pošta garantuje,“ dodal Dohnal.

Pošta se chce v rámci projektu podílet i na začleňování vězňů do společnosti po vypršení jejich trestu. „Chceme těm, kteří se osvědčili, kteří práci u nás našli jako zajímavou, aby mohli pracovat pro nás i potom,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap. Zvažuje to například už nyní Tomáš Macháček, kterému ve Stráži vyprší čtrnáctiměsíční trest v únoru příštího roku.

„Venku nemám domluvenou žádnou jinou práci,“ řekl dnes novinářům. Mimo areál věznice pracovat jako vězeň nemůže, za tuto možnost je rád. „Je to lepší, člověk se na tom baráku nudí, tady zabije čas a nemyslí tolik na to, že je ve vězení. A také si něco vydělá,“ dodal. Tato práce podle něj není náročná fyzicky, ani psychicky. V pracovních dnech vězni dělají od 7:00 do 14:00 až 14:30, podle toho, jak rychle zásilky roztřídí. „Počítáme s rozšířením na odpolední směnu,“ dodal ředitel strážské věznice.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky vězni, pošta, Stráž pod Ralskem, Českolipsko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.