čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Do Jizerek se vrací původní dřeviny. Budou zde vznikat i přehrážky pro zadržování vody

Více než 14 000 dřevin plánují ochránci během následujících tří let vysázet v Jizerkách. Zároveň mají v plánu vybudovat šest desítek přehrážek, které pomohou zadržovat vodu.

V Jizerských horách začaly práce na evropském projektu, jehož cílem je vrátit do oblasti Jizerské smrčiny původní dřeviny a pomoci se zadržováním vody v rašeliništích. Do tří let ochránci přírody vysadí 14.100 dřevin a vybudují 60 přehrážek. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Ondřej Petrovský z Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která na projektu spolupracuje s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS).

Na projekt se podařilo získat z evropského fondu přes dva miliony korun. „Na podzim jsme vyřezali na více jak dvou a půl hektarech takzvané náhradní dřeviny a vysadili jsme více jak 4300 sazenic geneticky původních stromků. Zároveň jsme všechny museli ochránit před přemnoženou zvěří, ať už výstavbou 640 metrů oplocenek nebo nátěrem repelenty,“ uvedl Leoš Vašina z JJHS.

Podle něj také vybudovali prvních 20 dřevěných přehrážek v melioračních příkopech.Jizerské smrčiny patří mezi evropsky významné lokality v centrální části náhorní plošiny Jizerských hor. „Současný nepříznivý stav je výsledkem dlouhého období pěstování stejnověkých monokulturních lesních porostů, které podlehly v minulém období kalamitě,“ uvedl Ondřej Petrovský. V rámci projektu se sází smrk ztepilý, jedle a listnaté dřeviny. Nadace se spolkem není jediná, kdo se obnovou lesa v tomto území zabývá.

Například státní podnik Lesy ČR loni získal dotaci 1,6 milionu korun k vysazení 22.000 převážně listnatých stromů.První není ani projekt spojený se zadržováním vody v krajině. „Se záchranou rašelinišť v Jizerských horách jsme začali již před více jak deseti lety a za tu dobu jsme vybudovali stovky dřevěných přehrážek, které dokáží zachytit vodu v místech, kam přirozeně patří. Obdobné projekty se nám povedly například v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky nebo na Klugeho louce,“ uvedl Vašina. Rašeliniště mají podle ochránců přírody v krajině nezastupitelnou roli jako zásobárna vody. V deštivých obdobích dokážou zadržovat obrovské množství vody, a v obdobích sucha se tak stávají významným zdrojem vláhy.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto itras.cz

Štítky příroda, lesy, Jizerské hory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.