pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Dnes pokračuje soud s hejtmanem Martinem Půtou. Líčení potrvají až do konce příštího týdne

Na programu je dnes pokračování soudu, ve kterém figuruje i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. V kauze bylo obžalováno celkem 13 osob a čtyři firmy. Jedna osoba ale v loňské roce zemřela. Její stíhání tak bylo zastaveno.

V Liberci dnes bude po téměř čtvrt roce pokračovat soudní jednání v korupční kauze, v níž je obžalován i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí trest od pěti do deseti let vězení, vinu odmítá. Líčení jsou naplánovaná až do příštího pátku a předseda senátu už dříve avizoval, že by chtěl v daném termínu případ uzavřít.

V kauze bylo původně obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, jeden z obžalovaných ale koncem minulého roku zemřel a soudce tak jeho trestní stíhání zastavil. Soud se zabývá událostmi z let 2012 až 2014. Obžalovaným hrozí tresty od pěti do 12 let vězení. Kauza je spojená s dvěma libereckými projekty obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), na něž chtěla čerpat evropské dotace. Nezískala je ani pro jeden.

Podstatná část obžaloby se týká takřka dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin při přípravě oddechové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů korun. Od její realizace GEPO ustoupila. Půta podle obžaloby na úplatcích získal 830.000 korun za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rizikově vnímané rekonstrukce kostela v evropském programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplacené až po skončení oprav.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, EU, soud, správa, korupce, Liberecký, Půta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.