úterý 22. září 2020 Darina

Přes 500 milionů dostanou v nejbližších dnech obce v kraji jako kompenzaci za koronavirus

Liberecký kraj obdržel od státu skoro 555 milionů korun, které jsou určené pro obce jako kompenzace za propad daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Obcím je začne kraj rozesílat ve čtvrtek, aby je měly na svém účtu ještě do konce tohoto týdne. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).

Obce dostanou peníze podle počtu obyvatel, na jednoho to je 1250 korun. Nejvíce dostane v kraji stotisícový Liberec, zhruba 130 milionů korun. Pomůže to ale i malým obcím, jako je třeba Prysk na Českolipsku s bezmála 500 obyvateli. Pro něj to dělá přes půl milionu korun. „Můžeme realizovat některé akce, které jsme původně plánovali odložit na příští rok," uvedl starosta Prysku a hejtmanův náměstek Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj - SLK). Konkrétně zmínil rekonstrukci veřejného osvětlení či opravy silnic.

Příspěvek stát obcím poskytl na základě novely o kompenzačním bonusu. Zástupci obcí a krajů dříve kritizovali, že předchozí schválení bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), který je fakticky vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, připraví místní samosprávy o příjmy z daní. „Nepochybně bez tlaku, který byl tady na vládu vyvinut, by k tomu rozhodnutí o výplatě kompenzace nedošlo. A také pevně věřím, že parlament vezme zbytky rozumu do hrsti a v září projedná kompenzace i pro kraje. V tuto chvíli jsou tam už čtyři návrhy zastupitelstev Libereckého kraje, hlavního města Prahy, Pardubického kraje a také Zlínského kraje," uvedl liberecký hejtman Martin Půta (SLK). Vláda na konci července návrhy Libereckého kraje a Prahy, aby kraje dostaly ze státního rozpočtu jednorázový příspěvek 500 korun na obyvatele, odmítla.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, správa, hospodářství, koronavirus, Liberecký, obce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.