Počasí dnes19 °C, zítra19 °C
Neděle 28. května 2023  |  Svátek má Vilém

Dárci krve, kteří měli koronavirus, mohou pomoci při léčbě ostatních. Hlásit se mohou v nemocnici

Krajská nemocnice v Liberci hledá dárce krve nebo plazmy, kteří v červenci či srpnu prodělali onemocnění covid-19. Protilátky v jejich plazmě mohou pomoci při léčbě jiných pacientů nakažených novým koronavirem, řekl mluvčí největšího zdravotnického zařízení v Libereckém kraji Václav Řičář.

Nemocnici mohou dárci kontaktovat na telefonním čísle 800 100 091 nebo e-mailem na adresu transfuzni@nemlib.cz. „Budeme rádi, když se nám dárci ozvou, ale není to v tuto chvíli pro nějakého konkrétního potřebného pacienta," uvedl Řičář. Krajská nemocnice v Liberci je jediným zařízením v kraji, které má infekční oddělení. Léčbu pomocí plazmy od pacientů, kteří se zotavili z onemocnění covid-19, využívají i některé další nemocnice v České republice. Používat ji lékaři začali už v dubnu u těžkých akutních případů onemocnění.

V Libereckém kraji se aktuálně z nemoci léčí 124 lidí, více než polovina jich je na Liberecku. Dalších 123 lidí je v karanténě. „Ty případy, co máme, probíhají většinou v lehčí podobě. Máme hospitalizované pouze dva lidi s covidem v liberecké nemocnici," řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

Od prvního zjištěného případu v březnu bylo podle ministerstva zdravotnictví v Libereckém kraji pozitivně testováno na koronavirus 567 lidí, většina z nich už se z nemoci uzdravila. Jen pět lidí komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo. Šlo ale o seniory, kteří měli jiné závažné zdravotní problémy. Testováním zatím v kraji prošlo 17.971 lidí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice Prostějov

Štítky ČR, nemocnice, koronavirus, Liberec, COVID-19, nemoc, Liberecký kraj, Krajská nemocnice Liberec, Česko, Vladimír Valenta, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Krajská hygienická stanice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.