pátek 2. prosince 2022 Blanka

V Libereckém kraji přišlo k volbám zhruba o sedm tisíc lidí méně než před čtyřmi lety

V Libereckém kraji přišlo v pátek a v sobotu ke komunálním volbám o 7 214 lidí méně než před čtyřmi lety. Volební komise vydaly obálky 151 174 voličům, účast tak dosáhla 43,87 procenta. V roce 2018 volilo v řádném termínu do obecních zastupitelstev 158 388 lidí a účast dosáhla 45,44 procenta. Voličů ale ubývá, podle údajů Českého statistického úřadu na www.volby.cz se jejich počet za poslední čtyři roky snížil o 3955 lidí.

Volební účast v Libereckém kraji patřila mezi kraji k těm nižším. Méně voličů přišlo do volebních místností jen v Moravskoslezském (42,08 pct), Karlovarském (40,85 pct) a Ústeckém kraji (40,60 pct). Nejvyšší účast měli u voleb stejně jako před čtyřmi lety na Vysočině, kde přišlo k urnám 52,75 procenta voličů. V celém Česku přišlo letos pro své zastupitele hlasovat 46,07 procenta zapsaných voličů.

V Libereckém kraji chodí tradičně k volbám nejvíc lidí na Semilsku, kde účast těsně přesáhla 50 procent. Nejméně lidí naopak pravidelně volí na Českolipsku, v komunálních volbách tam letos hlasovalo 40,89 procenta voličů. Nejmenší účast ale zaznamenali statistici na Liberecku, kde v Hrádku nad Nisou přišlo k volbám jen 18,35 procenta voličů, na výběr měli jedinou kandidátku vedenou starostou Josefem Horinkou, o vítězi tak bylo předem jasno. Nejvíc hlasů tam dostal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který byl trojkou kandidátky.

Nejvyšší účast měli v Bedřichově na Jablonecku, kde přišlo k urnám 80 procent zapsaných voličů. Starosta Petr Holub před volbami upozorňoval na účelové přihlašování nových obyvatel, kteří jako bydliště často uváděli objekty určené k demolici. Spojoval to se snahou investorů o změnu územního plánu, který by v oblíbeném jizerskohorském středisku umožnil zastavět zelené plochy. Počet zapsaných voličů se tam proti roku 2018 zvýšil o 25 na 300. Volit přišlo 240 lidí a volby vyhrálo uskupení NK pro Bedřichov vedené starostou, v zastupitelstvu má pět mandátů z devíti.

Před čtyřmi lety se v řádném termínu v kraji neuskutečnily obecní volby v Tatobitech na Semilsku, lidé tam volili jen do Senátu. V Tatobitech tehdy kandidátku podalo jen šest jednotlivých kandidátů a to nestačilo, kandidátů muselo být nejméně osm, počet členů zastupitelstva pro období 2018 až 2022 byl 15. Volby tam tehdy byly až v náhradním termínu. Pro nové volební období už v obci snížili počet zastupitelů na devět a kandidátky tam podala dvě uskupení. Zvítězila kandidátka Nezávislé Tatobity a bude mít šest zastupitelů, zbylá tři místa obsadí uskupení Tatobity - Žlábek.

V letošním roce se v Libereckém kraji konaly volby do obecních zastupitelstev ve všech 215 městech a obcích.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tomáš Kaser

Štítky ČR, volby, obce, Liberecký, účast

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.