pátek 16. dubna 2021 Irena

Ralsko má čtvrtý největší prostor na procházky a rekreaci v České republice

V Libereckém kraji mají nejvíc místa ke sportování a rekreaci obyvatelé Ralska na Českolipsku.

Rozlohou 170 kilometrů čtverečních je po Praze, Brně a Ostravě čtvrtým největším městem v zemi. Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, přitom podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) žije jen zhruba 2150 lidí. Území je součástí Geoparku Ralsko, který vznikl v roce 2016 jako sedmý v Česku a zahrnuje i katastry Doks a Hamru na Jezeře.

Vláda od včerejšího dne výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další sportovní aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Hranice okresu mohou lidé překročit pouze kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Nejméně místa k pohybu mají v rámci kraje lidé v Radimovicích na Liberecku. Obec v sousedství zámku Sychrov je s rozlohou 1,33 kilometru čtverečních nejmenší v rámci kraje, žije tam zhruba 300 obyvatel.

Z velkých měst mají nejméně místa k pohybu obyvatelé v Jablonci nad Nisou, který se rozkládá na ploše 31 kilometrů čtverečních, a žije tam 45.800 lidí. Co do rozlohy srovnatelný je třeba Frýdlant nebo krkonošské Vítkovice, kde ale bydlí výrazně méně lidí. Například Česká Lípa má rozlohu více než dvojnásobnou a Liberec s více než 106 kilometry čtverečními více než trojnásobnou.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dominik Rubáš

Štítky ČR, správa, rekreace, koronavirus, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.