Počasí dnes21 °C, zítra18 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Na slavnostech ve Frýdlantu kontroly odhalily jen minimum prohřešků

Jedna z největších událostí posledních týdnů, Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě, neunikla pozornosti kontrolorů z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS LK). Své kontroly zaměřili na prodejce občerstvení, kde je zajímalo zejména skladování potravin a na stánkaře s výrobky, u kterých je zajímaly dokumenty a správné označení zboží.

Zkontrolovali celkem 17 jednorázových stánků s občerstvením umístěných především na náměstí města. Zaměřili se na skladování potravin, teploty uchovávaných rozpracovaných surovin, potravin a hotových pokrmů, data použitelnosti a minimální trvanlivosti, dodržování zásad osobní hygieny, dodržování zásad provozní hygieny a zásobování vodou.

Porušení právních předpisů shledali zaměstnanci odboru hygieny výživy KHS LK ve 2 případech, kdy se jednalo o neoznačené rozpracované polotovary, které nebyly vhodným způsobem označeny datem výroby a datem spotřeby. Provozovatelé přijali opatření k nápravě, nicméně budou uloženy pokuty,“ informovala mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Kontroloři prověřovali kromě stánkařů i to, jaké bylo pro návštěvníky frýdlantských slavností k dispozici sanitární zařízení, tedy toalety a možnost umýt si ruce. Jak to bylo připraveno pro prodejce ze stánků, prověřovali zdravotní průkazy u prodejců potravin a podobně.  

Jsem velmi ráda, že za KHS LK mohu říci, že Město Frýdlant poskytlo provozovatelům i návštěvníkům dobré zázemí, že provozovatelé stánků s občerstvením se svědomitě připravili a tam, kde byly nějaké nedostatky se nám podařilo najít lepší řešení tak, abychom v co největší míře zabránili negativním zážitkům v podobě alimentárních onemocnění, která obecně vznikají jako následek zejména špatného skladování potravin, nedodržení správné manipulace s nimi a samozřejmě jako důsledek nesprávné provozní hygieny či osobní hygieny,“ zhodnotila Alena Patková, pověřená řízením odboru hygieny výživy předmětů běžného užívání.

Kontroloři navštívili také 6 stánků s kosmetikou, keramikou určenou pro styk s potravinami a výrobky pro děti do 3 let. Zajímali se o správnost příslušné dokumentace a značení dozorovaných výrobků. U čtyř prodejců shledali nedostatky v podobě chybějících dokumentů a klamání spotřebitele. U dvou výrobců z Libereckého kraje nyní běží lhůta pro doložení příslušných chybějících dokumentů na hygienickou stanici, konkrétně prohlášení o shodě u výrobce užitkové keramiky a doložení zhodnocení bezpečnosti (atesty, certifikáty atd.) u výrobce glycerínových mýdel.

V obou případech se jednalo o porušení legislativních požadavků a o klamání spotřebitele, neboť mýdla jsou kosmetickým přípravkem podle definice o kosmetice a keramické hrnky a misky jsou vzhledem zjevně určeny k tomu, aby přicházely do styku s potravinami a není je proto možné nabízet zákazníkům jako dekorativní předměty. V případě výrobce kosmetických přípravků a výrobce užitkové keramiky, jejichž sídla nejsou v Libereckém kraji, byl předán podnět místně příslušné hygienické stanici,“ vysvětlila Alena Machková, vedoucí oddělení předmětů běžného užívání KHS LK.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Frýdlant

Štítky kontroly, slavnosti, hygiena, Frýdlant

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.