Počasí dnes16 °C, zítra13 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Support Team chce rozšířit větrný park u Hrádku, město žádá posudek EIA

Rozšíření větrného parku u Hrádku nad Nisou na Liberecku připravuje společnost Support Team. K 13 současným elektrárnám společnosti JRD Group by nedaleko osady Václavice u česko-polské hranice mělo přibýt dalších šest větrných elektráren.

Zastupitelé města požadují zpracování kompletního posudku dopadů na životní prostředí - tzv. velké EIA, řekla mluvčí radnice Eva Malá.

U Václavic je už dnes druhý největší větrný park v České republice, který v roce 2017 dokončila společnost JRD Group. Osmdesátimetrové elektrárny s instalovaným výkonem přes 26 megawattů (MW) dodávají ročně do sítě zhruba 60 GWh elektřiny. Podle oznámení záměru by k nim mělo přibýt šest dalších elektráren o výšce gondoly 80 až 90 metrů a s průměrem rotoru až 110 metrů, každá s výkonem dva až 2,2 MW, dohromady až 13,2 MW. Stavět se má na orné půdě.

Záměr investora je podle libereckého magistrátu v souladu s rozvojovými dokumenty ČR i Libereckého kraje, územní plán Hrádku nad Nisou ale takový projekt neumožňuje, a bude třeba schválit jeho změnu. I proto městské zastupitelstvo požaduje posudek EIA. „Zastupitelé rozhodli, že chtějí plnohodnotné posouzení vlivu na přírodu i na obyvatele, kteří v blízkosti elektráren žijí," řekl místostarosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!).

Už dnes obyvatelé nedalekých Václavic pociťují negativní dopady vybudovaných větrných elektráren, i proto zastupitelstvo požaduje posouzení z hlediska vlivu hluku na nedalekou zástavbu a na život tamních obyvatel. Podobné stanovisko zastává i Liberecký kraj. „Je také třeba posoudit součet vlivu současných 13 elektráren a těch šesti nových. Posuzovat těch šest samostatně by k obyvatelům, kteří tam žijí, nebylo úplně fér," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj má s větrnou energetikou dvacetiletou zkušenost. Nejstarším projektem jsou dvě obecní větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem připojené do sítě v roce 2003. Kraji patří v Česku co do počtu elektráren třetí místo, v sedmi lokalitách stojí 31 větrných věží, kromě okolí Hrádku nad Nisou jsou také ve Frýdlantském výběžku. Zařízení s celkovým instalovaným výkonem přes 50 megawattů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dodala loni do sítě téměř 111 gigawatthodin elektrické energie. Nové projekty se připravují také na Frýdlantsku a u Brniště na Českolipsku.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, energie, ekologie, stavby, správa, vítr, Hrádek nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Support Team chce rozšířit větrný park u Hrádku, město žádá posudek EIA  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.