Aktuálně

Atraktivní, ale těžký los pro Jablonec. Ve čtvrtfinále poháru přivítá Slavii více...

Tygři ustáli nápor Třince a vrátili se na druhé místo tabulky více...

Při požáru zachránil liberecký hasič Roman Kostelňák dítě, dostal medaili HZS více...

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

V Jizerkách vznikla poblíž Nového Města pod Smrkem vodní nádrž

Autoři | Foto Lesy ČR

Novou vodní nádrž Perlík, určenou pro zadržování vody v krajině, dokončily Lesy ČR poblíž Nového Města pod Smrkem. Nádrž o rozloze 4 320 metrů čtverečních přišla na 7,8 milionu korun.

Perlík se nachází v údolí Ztraceného potoka Perlík asi 300 metrů jihozápadně od vyhledávaného střediska Singltrek pod Smrkem. Její budování začalo v roce 2020.

Vytěžený kámen se pečlivě třídil, takže ho bylo možné znovu použít na opevnění hrází, koryta Ztraceného potoka a bezpečnostního přelivu. To stavbě výrazně prospělo a v krajině tak působí přirozeně,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Labe.

Prostorná nádrž má hlavní a boční hráz dlouhou 164 metrů. A právě kvůli kamenitému a propustnému podloží těsní celou zátopu i s hrází bentonitové matrace. Tato technologie odlišuje Perlík od jiných obdobných lesních nádrží.  

Nádrž se stala hned po napuštění výletním cílem,“ dodal Morkus s tím, že v místě přibude ještě dřevěné posezení s trámem na zavěšení kol a přivázání koní včetně informační tabule.

Lesy ČR nechaly postavit vodní nádrž v rámci projektu Vracíme vodu do lesů, který má na rok 2024 v plánu zrealizovat 180 různých opatření pro zadržení vody, ať jde o nádrže, meliorace nebo různé tůně. Projekt finančně podporuje i Ministerstvo zemědělství.

Další stavby na Liberecku jsou například aktuálně prováděny na Ludvíkovském potoce v Novém Městě pod Smrkem, v Hejnicích u prameniště Černého potoka, na Včelím potoce v Oldřichově v Hájích či na Křížovém potoce u Bílého Kostela nad Nisou a jinde.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky voda v krajině, nádrž, Perlík, Lesy ČR, Jizerské hory, Liberecko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.