středa 14. dubna 2021 Vincenc

Proměny Liberce z hlediska architektury přiblíží nová výstava s Severočeském muzeu

Liberec kontra Reichenberg, tak zní název nové výstavy, která bude jednou z novinek ve zrekonstruovaném Severočeském muzeu. Výstava přiblíží proměnu města Liberec z hlediska architektury a urbanismu.

Výstava nabídne historické fotografie i nerealizované architektonické návrhy v podobě modelů z 60. a 70. let. Vedle nich budou k vidění i modely novější. „Jen v posledním století město několikrát změnilo svou tvář,“ informoval kurátor Luděk Lukuvka

Po válce se změnilo v Liberci nejen obyvatelstvo, ale výrazně se proměnilo i město samotné. „Návštěvníci mohu spatřit řadu dosud nevystavených exponátů,“ řekl Lukuvka, podle kterého se mezi Liberečáky zvyšuje zájem o minulost města. Jak kurátor přiblížil, na počátku 20. století vypadalo město pod Ještědem úplně jinak.

První vily na dnešní Masarykově třídě

Severočeské muzeum chce také v této výstavě dát protor různým iniciativám, které se zajímají o historii, jako je Bovera club nebo Liberec v minulosti a současnosti. Zároveň tato expozice částečně naváže na expozici Fragmenty Liberce. „Na ni budou postupně navazovat další projekty, zaměřené např. na industriální a fašistickou architekturu, fenomén družstevního bydlení, sídliště a další. Do budoucna bychom na dalších projektech týkajících se libereckého regionu rádi intenzivněji spolupracovali s dalšími institucemi, jako je Národní památkový ústav, sousední Oblastní galerie a také Technická univerzita Liberec,“ doplnil ředitel Jiří Křížek.

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto archiv Severočeské muzeum

Štítky Liberecký, Severočeské muzeum, výstava, Reichenberg

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.