pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Sáčkovec, Petlahvoň nebo Vlhčenec. KRNAP spustil novou kampaň s Odpadkouši

Kampaní s názvem Není zvěř jako zvěř chce vedení Krkonošského národního parku poukázat na odvrácenou stranu turismu. Ta s sebou totiž ročně přivede do Krkonoš nejen téměř 4 miliony lidí ale taky mnoho odpadků. Seznamte se s Odpadkouši! Páchají více škody než kdejaký jiný tvor, jsou lstiví, nenápadní a do hor je zavlekli lidé.

Jak uvádí mluvčí KRNAPu Radek Drahný, sice nevychovaných lidí není zas tolik, jenže i málo odpadků zůstává v horské přírodě dlouhé roky. „Každoročně samozřejmě pořádáme i sběračské akce. Při té letošní se posbíraly skoro tři tuny odpadků,“ informoval Radek Drahný.

Zaujala vás kampaň Není zvíře jako zvíře? Pak můžete bandu Odpadkoušů obecných sdílet a komentovat na facebooku nebo na instagramu.

Noste si odpadky domů a nenechávejte je v přírodě. To je cíl kampaně, která se rozběhla na sociálních sítích. Originálními jmény se snaží správci upozornit na nejčastější odpadky, které v přírodě po návštěvnících zůstávají. „Kampaň bude trvat dva měsíce. Snažíme se upozornit návštěvníky, že odpadky do přírody nepatří,“ komentoval mluvčí.

Že by problém s odpadky vyřešily koše? Vedení parku to vidí jinak. „Odpadkové koše do národního parku nepatří. Ty mají místo v městských parcích,“ vysvětlil ředitel KRNAPu Robin Böhnisch. Navíc když si lidé zvládli donést svačinu do parku, proč by si obaly od ní nemohli zase odnést zpět.

Poučení i nadsázka

Lidé nechávají při výletech v horách nejčastěji odhozené PETlahve, drobné obaly od sušenek, igelitky, sáčky, vlhčené ubrousky, ale i plechovky nebo nedopalky.

Kampaň Není zvíře jako zvíře je věru povedená. Je utvořena tak, aby lidi informovala a zároveň pobavila. No řekněte sami, není snad název Petlahvoň odhozenec nebo Sáčkovec šustilka naprosto skvělý? A ve stejném duchu jsou i příspěvky na profilech této kampaně. Třeba takový vlhčený ubrousek nebo papírový kapesníček. Nevypadá to hezky, do přírody to nepatří a stejně, když se v létě vydáte do Krkonoš na túru, najdete je vlastně za každým smrčkem. 

Vedle toho navíc autoři kampaně chtějí zveřejnit gamebook, kde se opět nenásilnou formou zejména děti dozví, jak se v horách chovat. „Máme připravený vzdělávací program s Názvem Ztraceni v bouři Krkonoš. Jedná se o příběh dětí osmé třídy, které se ztratí. Přitom se dostanou do kontaktu s nejedním Odpadkoušem,“ řekl Drahný.

A kde se zvala pozoruhodná jména? Každý název třeba jako Petlahvoň odhozenec v sobě skrývá rodové i druhové jméno, stejně jako je tomu u flóry a fauny. Právě živá příroda byla pro označení Odpadkoušů inspirací. Pokud nějakého toho Odpadkouše najdete, neváhejte se s ním vyfotit a pak ho z hor odnést. A pokud ještě není pojmenovaný, popusťte uzdu fantazii, jistě něco originálního vymyslíte.

Foto KRNAP

Štítky KRNAP, Krkonoše, Odpadkouši, Není zvíře jako zvíře, kampaň, hory, odpadky

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.