Počasí dnes18 °C, zítra17 °C
Středa 22. května 2024  |  Svátek má Emil
Bez reklam

Obviněným v korupční kauze je i šéf Syner Group Syrovátko. Jsem přesvědčený, že jde o nedorozumění, řekl

, aktualizováno 12. dubna 2024, 17:12

V korupční kauze spojené s libereckou radnicí je obviněný i předseda představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal dnes, vinu ale odmítá, vyplývá z jeho prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle médií, která se odvolávají na policejní dokumenty, uplácel Syrovátko náměstka libereckého primátora Petra Židka (ODS). V případu rozděleném na tři části je obviněných osm lidí, dva z nich soud ve čtvrtek poslal do vazby.

„Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Z této situace jsem velmi smutný, a to zejména kvůli mým blízkým, ale také všem zaměstnancům skupiny SYNER Group, obchodním partnerům naší skupiny a přátelům, fanoušky Bílých Tygrů nevyjímaje. Už kvůli tomu, že jsem jedním z akcionářů SYNER Group, mě mrzí, že tato situace může vrhat negativní stín na celou skupinu a značku SYNER," uvedl Syrovátko. V prohlášení také uvedl, že za posledních deset let společnost SYNER pro liberecký magistrát nic nestavěla. Podle údajů z webu Hlídač státu poslední zakázku od města SYNER získal v roce 2014, šlo o rozšíření systému odděleného sběru odpadů bezmála za 900 tisíc korun bez daně.

Náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová uvedla, že k prohlášení Syrovátka se nemůže a nebude vyjadřovat. „Mohu pouze potvrdit, že vámi jmenovaný dnešního dne převzal usnesení o zahájení trestního stíhání a jeho trestní stíhání je vedeno na svobodě. K policejnímu orgánu se dle jím avizovaného sdělení tedy dostavil," uvedla Doušová.

Situace se podle něj nijak nedotkne Bílých Tygrů. „S čistým svědomím chci ubezpečit všechny fanoušky Bílých Tygrů, že náš klub pokračuje v plné přípravě na nový ročník a pevně věřím, že s podporou našich obchodních partnerů zajistíme krásné zážitky v příštích sezónách," dodal.

Hejtman Půta odmítá spojování s libereckou kauzou, policii vydal telefon a počítač. Syrovátko je v zahraničí

Po úterním zásahu policie na liberecké radnici a sídle společnosti Syner se objevují další informace. Vysvětlení podal policii také hejtman Martin Půta (Starostové pro LK), který ale spojení s libereckou kauzou odmítl. Prohlášení vydala...

Seznam Zprávy v pátek s odkazem na neveřejný soudní příkaz k domovní prohlídce píšou, že Syrovátko uplácel náměstka primátora Židka, který pak dlouhodobě hájil zájmy firmy SYNER při jejích developerských projektech a vynášel jí tajné informace, například o podmínkách soutěže na miliardovou opravu plaveckého bazénu.

Seznam Zprávy a také server iDNES.cz napsaly, že Židek je podezřelý z toho, že od Syneru získal 1,7 milionu korun a za výhodných podmínek také byt, který byl oficiálně napsaný na politikovu dceru. Židek nechtěl na dotazy serverů reagoval. Uvedl, že podepsal mlčenlivost.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, který vlastní Syner Group. V první větvi případu je obviněno šest lidí, z toho dva jsou stíhaní vazebně, kvůli podezření z korupčního jednání při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci. Soud uvalil ve čtvrtek vazbu na vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.

Druhá větev se týká náměstka primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petra Židka (ODS) a Syrovátka, oba jsou obviněni. Státní zastupitelství už dříve naznačilo, že v této části šetří možnou trestnou činnost korupčního charakteru spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Ve třetí část kauzy, jež se týká Libereckého kraje, zatím nikdo obviněný nebyl. Podle státního zastupitelství zatím nelze v této věci podat žádné další podrobnější informace. Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bližší informace kvůli mlčenlivosti novinářům neřekl.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Bílí Tygři Liberec

Štítky ČR, kriminalita, soud, správa, hokej, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obviněným v korupční kauze je i šéf Syner Group Syrovátko. Jsem přesvědčený, že jde o nedorozumění, řekl  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.