Aktuálně

Plameny v mostní konstrukci: V Liberci hořel příbytek bezdomovců více...

Policie šetří páteční pobodání v Tanvaldu jako pokus o vraždu dvou osob více...

Neuvěřitelná drzost: Lhal o zákazu přiblížení, strážníky chtěl jako taxík pro cigarety více...

Jinde na světě je neuvidíte. V botanické v Liberci poletují svítící sklenění motýlci více...

Obří tubus propojí nemocnici s novou budovou. Počítejte s omezením v areálu

Autoři | Foto Krajská nemocnice Liberec

Čtyřmiliardová výstavba centra urgentní medicíny v krajské nemocnici v Liberci výrazně omezí od pondělí průchod i průjezd jejím areálem. Omezení potrvá několik týdnů, řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Od pondělí bude uzavřený prostor u heliportu - mezi vstupem do pavilonu chirurgických oborů A2 a rampou u budovy J s jídelnou. "Stavební firma tam kromě jiného bude připravovat piloty, na kterých bude stát několikasettunový tubus neboli chobot, který bude propojovat centrum urgentní medicíny se zbytkem nemocnice," uvedl Řičář.

Hlavním vchodem nemocnice z Husovy ulice se tak bude možné dostat od 10. srpna jen k chirurgickému pavilonu. Ostatní části areálu budou dostupné buď horním vjezdem z Husovy ulice u budovy porodnice G nebo dvěma vchody z Klášterní ulice. "Pro vstup do budovy D s oddělením následné péče z Jablonecké ulice lze nově využít vchod naproti parkovacímu domu," dodal mluvčí nemocnice.

Stavba pavilonu urgentní medicíny je pro Krajskou nemocnici v Liberci nejvýznamnější stavbou za posledních 40 let. V šestipodlažní budově dlouhé 120 metrů bude urgentní příjem, traumatologie a obory akutní péče i centrální laboratoře. Součástí je i nové energocentrum a parkovací dům.

Práce začaly na jaře 2023 a podle původní smlouvy měla být stavba hotová za 1155 dní (38 měsíců) na konci června letošního roku. Práce se ale zkomplikovaly a protáhly, za hlavní důvody označili stavbaři havarijní stav kanalizace, změny požadované v laboratorních a sterilizačních technologiích a zejména změnu v technologii nového energocentra. Stavba tak potrvá ještě minimálně rok a půl. Hotový je zatím jen parkovací dům.

Kvůli prodloužení stavby žádá dodavatelské konsorcium stavebních firem Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group o kompenzaci zvýšených nákladů, které stavbaři předběžně odhadli na 190 milionů korun bez DPH. Liberecký kraj si nechá zpracovat nezávislou právní analýzu, řekl již dříve hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Cena, která vzešla ze soutěže, byla 3,15 miliardy korun bez DPH, s daní jde o 3,8 miliardy.

Stavba nové nemocnice v Liberci se protahuje, stavbaři chtějí změnu smlouvy

Stavba Centra urgentní medicíny v Liberci se protahuje, dodavatelské konsorcium stavebních firem Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group žádá o změnu smlouvy. Obsahovat by měla nejen prodloužení lhůty pro dokončení projektu, ale i kompenzaci zvýšených...

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ČR, nemocnice, stavby, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.