neděle 29. listopadu 2020 Zina

Koronavirus se v Libereckém kraji šíří komunitně. Hygiena u třetiny nakažených neodhalí zdroj nákazy

Testy v Libereckém kraji odhalily za pátek rekordních 801 případů nákazy novým koronavirem. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, bylo dosud maximem 647 pozitivních testů o den dříve. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty jde už v kraji o komunitní přenos, u 30 procent nakažených se nedaří najít zdroj nákazy. Komplikacím spojeným s covidem-19 už v kraji podlehlo 45 lidí, za posledních sedm dní jich bylo 18.

V Libereckém kraji v posledním týdnu přibývá v průměru 494 pozitivně testovaných denně. V přepočtu na obyvatele je aktuálně nejhorší situace na Semilsku, kde testy za posledních sedm dní odhalily přes 850 případů na 100.000 obyvatel. V rámci Česka je aktuálně nejhorší situace na Zlínsku, kde testy odhalily přes tisíc nakažených na 100.000 obyvatel.

Kapacity nemocnic v Libereckém kraji jsou zatím dostatečné. Nemocnice postupně omezily plánovanou péči, stále ale zajišťují tu akutní. Kapacity pro covidové pacienty postupně navýšily na 400 lůžek. Hospitalizovaných bylo v pátek 234, nejvíc v Liberci. Ve vážných případech využívají nemocnice k léčbě nemocných i plazmu dárců uzdravených z koronavirové infekce.

V Libereckém kraji odběry plazmy zajišťuje transfuzní oddělení největší Krajské nemocnice Liberec. „Díky zájmu a ochotě dárců krve i široké veřejnosti máme v tuto chvíli této plazmy dostatek, nicméně vzhledem k epidemiologické situaci v odběrech stále pokračujeme," uvedl dnes na sociálních sítích mluvčí nemocnice Václav Řičář. Zájemci o darování plazmy mohou nemocnici kontaktovat prostřednictvím e-mailu: transfuzni@nemlib.cz nebo telefonicky na 800 100 091.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FN Brno

Štítky koronavirus, Liberecký kraj, covid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.