sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Ohniska covidu jsou hlavně ve školách, alespoň třídu v karanténě jich má v kraji skoro šedesát

Ohniska koronaviru jsou v Libereckém kraji hlavně ve školách, alespoň jedna třída je v karanténě na 57 školách, z toho 37 je základních. Nakazilo se zhruba 250 žáků a pedagogů, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. Téměř třetina nakažených v kraji jsou podle něj děti a mládež do 18 let. Nákaza se podle Valenty objevila i v některých podnicích a na ubytovnách, školy ale dominují.

„Žádná škola není z našeho rozhodnutí uzavřená, nicméně zejména na těch 37 základních školách v podstatě v každé škole je minimálně jedna třída v karanténě a jsou školy, kde jsou v karanténě i více než čtyři třídy. Jsou to větší školy, kde ani tento počet nenutí k tomu, aby se zavírala celá škola," doplnil Valenta. Hygienici ale podle něj ne vždy vyhodnocují případ tak, že do karantény pošlou celou třídu. „Může to být i menší kolektiv v rámci nějakého kroužku nebo speciální výuky," dodal krajský hygienik.

Výsledek kontrol hygieniků. Opatření proti covidu nedodržovaly stovky lidí

Během čtvrtka a soboty se hygienici vydali do nejrůznějších zařízení na kontroly dodržování hygienických opatření. A zjistili, že lidé je moc nedodržují. Dosluhující ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta tak opět vyzval, aby veřejnost opatření...

Za poslední týden testy v Libereckém kraji odhalily 1193 nových případů nákazy, to je o 70 procent víc než v předchozím týdnu. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji za posledních sedm dní 270 nově nakažených. Lépe je na tom jen Karlovarský a Ústecký kraj, pod hranicí 300 nakažených v přepočtu na obyvatele je ještě Královéhradecký kraj. Nejvíc nakažených hlásí Olomoucký kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 824 nově nakažených, třikrát víc než v Libereckém kraji.

Kvůli rostoucímu počtu případů zvyšuje kraj kapacity pro PCR testování. „Aby lidé nemuseli na termín dlouho čekat," doplnil hejtman Martin Půta. Denně jsou centra schopna zpracovat kolem 1500 až 1900 testů. Kapacita je podle něj dostatečná i na to, aby bylo možné zajistit testování ve školách, v kterých se nákaza objeví. V pondělí dopoledne tak bylo možné najít volné místo na test i na úterní ráno. Krajská hygienická stanice zatím stále zvládá většinu nakažených trasovat do 24 hodin, vypomáhají už ale podle Valenty hasiči a pomoc slíbil i krajský úřad.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto olkraj.cz

Štítky správa, koronavirus, Liberecký kraj, školy, karanténa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.