St 12. 8. 2026Klára
Blogy a komentáře

KOMENTÁŘ: Jakou hodnotu má "produkt" Český fotbal?

Jakub Bartoš3 minuty čtení26. 9. 2022, 8:37
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Zatímco část fotbalové veřejnosti volá po větších částkách za televizní práva, sundávají se před stadionem Plzně fanouškům v dešti boty. Tuzemský fotbal čeká ještě dlouhá cesta. Zlepšení kultury na stadionech a dlouhodobá a kontinuální práce na všech úrovních ale mohou přispět k tomu, že hodnota tohoto "produktu" poroste.

Český fotbal zaznamenal v uplynulých letech řadu úspěchů. Na klubové úrovni dělají fanouškům radost fotbalisté Slavie či Plzně, reprezentace vybojovala na evropském šampionátu čtvrtfinále a do top lig zamířilo několik českých zástupců. Vedení fotbalové asociace se dočkalo velkých změn.

K příliš velkému optimismu ale mnoho důvodů stále nemáme. Minulý týden byl toho důkazem. Odstartoval to bývalý fotbalista a stávající komentátor Luděk Zelenka, když v přímém přenosu označil fanynky Kolína nad Rýnem tmavé pleti jako "Typický Němky.", což lze považovat přinejmenším za do nebe volající ostudu. 

Krasojízda pokračovala nedělním šlágrem mezi domácí Plzní a pražskou Slavií. Po utkání bylo témat ke konverzaci hned několik, většina z nich se však netýkala předvedené hry. Ještě dlouho se bude mluvit o tom, jak si hostující fanoušci museli sundat boty před vstupem na stadion.

Na stížnosti části veřejnosti reagovala Viktoria Plzeň vysvětlením, že jde na základě předchozích zkušeností o vysoce rizikové utkání. Podle klubu to není výjimečný postup v Česku ani v zahraničí. Důkazem nejistoty nad tímto tvrzením ale může být například rozpor v názorech mezi Vladimírem Šmicerem a Davidem Limberským v pořadu O2 TV Sport Tiki-Taka. Fanoušci nakonec místo výkonů obou týmů řešili řadu sporných situací, na které ve vláknu upozornil jeden z twitterových účtů. 

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že při prošetřování rozsáhlé korupční aféry došlo také na Slavii a jejího sportovního ředitele Jiřího Bílka. Etická komise podle serveru iDnes.cz zahájila řízení s klubem i s Bílkem kvůli podezření z narušení regulérnosti dvou utkání v třetí lize. Věc se má týkat zápasů z podzimu roku 2019.

Kromě tuzemských komentátorů a jednotlivých klubů mají před sebou kus práce také rozhodčí. Ti v letošní sezoně rozdávají červené karty jako na běžícím páse s ušlechtilým cílem chránit hráče před surovými zákroky. V nastaveném metru je ale potřeba pokračovat dlouhodobě a hlavně jednotlivá rozhodnutí pravidelně komunikovat s fotbalovou veřejností. 

Předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík volá po vyšších částkách za televizní práva. I když by si to autor těchto řádků přál, musí ho výše uvedené nutit k úvahám, zda je tento požadavek opodstatněný. 

Tuzemský fotbal nedisponuje infrastrukturou ani finančními podmínkami, které nabízí například Polsko. Abychom se v tomto ohledu posunuli, musí přiložit ruku k dílu úplně všichni. Fotbalovou kulturu posouvají hráči, fanoušci, kluby, rozhodčí i všechna patra tuzemského svazu. Pouze s přičiněním všech poroste hodnota i kvalita tohoto našeho "produktu".

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Uhrazení servisního poplatku či předání peněz kurýrovi. Znáte nové kyberpodvody?Krimi

Uhrazení servisního poplatku či předání peněz kurýrovi. Znáte nové kyberpodvody?

Komerční banka v prvním pololetí letošního roku zaznamenala o 41 % více podvodů v oblasti plateb a platebních karet než ve stejném období loni. Kromě investičních podvodů a falešných bankéřů se objevují i nové triky – pro hotovost si útočníci posílají falešné kurýry, zneužívají skutečné rezervace ubytování nebo klienty přesvědčují k instalaci falešné bankovní aplikace.

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCOPolitika

Liberecký kraj usiluje o zápis Ještědu na Seznam světového dědictví UNESCO

Liberecký kraj pokračuje v přípravách na nominaci Horského hotelu a televizního vysílače Ještěd na Seznam světového dědictví UNESCO. Radní projednali materiál, který zahajuje další etapu nominačního procesu a stanovuje konkrétní kroky vedoucí k podání žádosti o předběžné posouzení Ministerstvu kultury ČR.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook