St 12. 8. 2026Klára
Blogy a komentáře

BLOG: Lakovka ametystová, nezaměnitelná podzimní houba

Mmatador1987@email.cz1 minuta čtení27. 10. 2024, 11:45
BLOG: Lakovka ametystová, nezaměnitelná podzimní houba
Foto: Liberecká Drbna

Tentokrát jsem se byl podívat do míst, kde jsou převážně kyselé bučiny. No a nejen pod buky se dá tato lakovka najít. Velmi dobře poznatelná houba, která roste často v početných skupinách a dokonce je i jedlá.

Lakovka ametystová roste hojně, především na podzim v listnatých i jehličnatých lesích. Častokrát pod buky, což byl i tento případ. Jedlá, sbírají se pouze kloboučky. Vzhledem k nevýrazné vůni i chuti se spíše hodí do směsí.

Tuto lakovku poznáme díky menším plodnicím, které jsou celé fialové. Později mohou vybledávat. Klobouk často s promáčklým středem. Třeň je vláknitý a lupeny jsou poměrně řídké.

Díky barvě a menším plodnicím je velmi dobře poznatelná. Přesto by se dala zaměnit za další lakovky. Nejblíže zřejmě lakovka dvoubarvá. Ta je většinou oranžová a má růžové nebo fialové lupeny. Dále za lakovku obecnou, která je častokrát oranžová, ale může být trochu barevně variabilní. Lakovka statná je podobná lakovce obecné, ale větší. Také by se mohla zaměnit za pavučince, které ale rostou v podmáčených olšinách. Především se jedná o pavučinec hezoučký, ten je ale v mládí přikrytý velem(závojem), takže je častokrát vidět zbytek tzv. pavučinky na klobouku nebo třeni.

Lakovku ametystovou, jsem i zkoušel ochutnat, když jsem měl chuť trochu experimentovat. Dle mého názoru se spíše hodí v menším množství do směsí.

Jak hodnotíte tento článek?

Tématablog

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook