sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Jakou hodnotu má "produkt" Český fotbal?

Zatímco část fotbalové veřejnosti volá po větších částkách za televizní práva, sundávají se před stadionem Plzně fanouškům v dešti boty. Tuzemský fotbal čeká ještě dlouhá cesta. Zlepšení kultury na stadionech a dlouhodobá a kontinuální práce na všech úrovních ale mohou přispět k tomu, že hodnota tohoto "produktu" poroste.

Český fotbal zaznamenal v uplynulých letech řadu úspěchů. Na klubové úrovni dělají fanouškům radost fotbalisté Slavie či Plzně, reprezentace vybojovala na evropském šampionátu čtvrtfinále a do top lig zamířilo několik českých zástupců. Vedení fotbalové asociace se dočkalo velkých změn.

K příliš velkému optimismu ale mnoho důvodů stále nemáme. Minulý týden byl toho důkazem. Odstartoval to bývalý fotbalista a stávající komentátor Luděk Zelenka, když v přímém přenosu označil fanynky Kolína nad Rýnem tmavé pleti jako "Typický Němky.", což lze považovat přinejmenším za do nebe volající ostudu. 

Krasojízda pokračovala nedělním šlágrem mezi domácí Plzní a pražskou Slavií. Po utkání bylo témat ke konverzaci hned několik, většina z nich se však netýkala předvedené hry. Ještě dlouho se bude mluvit o tom, jak si hostující fanoušci museli sundat boty před vstupem na stadion.

Na stížnosti části veřejnosti reagovala Viktoria Plzeň vysvětlením, že jde na základě předchozích zkušeností o vysoce rizikové utkání. Podle klubu to není výjimečný postup v Česku ani v zahraničí. Důkazem nejistoty nad tímto tvrzením ale může být například rozpor v názorech mezi Vladimírem Šmicerem a Davidem Limberským v pořadu O2 TV Sport Tiki-Taka. Fanoušci nakonec místo výkonů obou týmů řešili řadu sporných situací, na které ve vláknu upozornil jeden z twitterových účtů. 

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že při prošetřování rozsáhlé korupční aféry došlo také na Slavii a jejího sportovního ředitele Jiřího Bílka. Etická komise podle serveru iDnes.cz zahájila řízení s klubem i s Bílkem kvůli podezření z narušení regulérnosti dvou utkání v třetí lize. Věc se má týkat zápasů z podzimu roku 2019.

Kromě tuzemských komentátorů a jednotlivých klubů mají před sebou kus práce také rozhodčí. Ti v letošní sezoně rozdávají červené karty jako na běžícím páse s ušlechtilým cílem chránit hráče před surovými zákroky. V nastaveném metru je ale potřeba pokračovat dlouhodobě a hlavně jednotlivá rozhodnutí pravidelně komunikovat s fotbalovou veřejností. 

Předseda představenstva pražské Slavie Jaroslav Tvrdík volá po vyšších částkách za televizní práva. I když by si to autor těchto řádků přál, musí ho výše uvedené nutit k úvahám, zda je tento požadavek opodstatněný. 

Tuzemský fotbal nedisponuje infrastrukturou ani finančními podmínkami, které nabízí například Polsko. Abychom se v tomto ohledu posunuli, musí přiložit ruku k dílu úplně všichni. Fotbalovou kulturu posouvají hráči, fanoušci, kluby, rozhodčí i všechna patra tuzemského svazu. Pouze s přičiněním všech poroste hodnota i kvalita tohoto našeho "produktu".

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky fotbal, česko, komentář

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.