Aktuálně

Dramatický podvečer v České Lípě: Hasiči bleskově zkrotili požár opuštěné budovy více...

Výrobce sirupů Kitl z Liberce chce uspět v Německu, vytvořil tam dceřinou firmu více...

Účet za požár autosalonu v České Lípě: Škoda je 16 milionů. Policie hledá klíčovou dvojici svědků více...

Liberecké Centrum Kašpar musí omezit pomoc nezaměstnaným, nezískalo dotaci více...

Nostalgické pohlazení. Chrastava připravila retro výstavu, připomíná předměty běžné potřeby 70. až 90. let více...

Děti rodičů s duševními problémy často bojují s vlastní psychikou, ukázala studie více...

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Regulace cen paliv končí: můžeme se proti drahému tankování chránit?

Autoři | Foto Pixabay

Většina z nás už dávno nespoléhá, že se o nás stát v důchodu plně postará. Odkládáme si pár stovek na penzi a bereme to jako normální dospělou věc. A pak stojíme u benzínky, koukáme na cenovku a čekáme, že by nás měl stát ochránit. Proč vlastně?

Autor je hlavní ekonom investiční platforma Investona

A přesně tohle je teď důležité – vláda už příští týden od pumpy zacouvá. Udělá to po třech měsících zasahování do jejich cen z důvodu konfliktu na Blízkém východě, který zvedl ceny ropy. To, jestli se nám z cenovek protočí oči, je vedlejší. Podstatné je, jak se zachováme, až přijde další cenová horská dráha. A to, že se nějaký výkyv dřív nebo později objeví, je téměř jistota. A pak bude rozhodující, jak se na to připravíme.

Spoléhat na to, že nás ochrání zásah vlády, je naivní. Cenové stropy podle ekonomů nefungují dobře. Ten letošní český to potvrdil: nereguloval cenu, ale marže, takže na to, co jsme u pumpy reálně platili, skoro nesáhl. Cenu dál řídily hlavně globální trhy, i ve chvílích, kdy klesala. Regulace dokázala jen utlumit silné výkyvy. A kdyby úředník od stolu diktoval rovnou cenu za litr, koledoval by si o prázdné pumpy. Dodavatelům by se mohlo přestat zásobování vyplácet a mohli by prostě poslat cisterny tam, kde jim zaplatí víc. A hlavně to znamená, že za nás rozhoduje někdo jiný.

U důchodu jsme to prokoukli a nečekáme, že se státní penzí vyžijeme. Proto spoříme nebo ideálně investujeme, abychom se o sebe dokázali postarat sami.

Ten samý tah, kterému věříme u důchodového zabezpečení, může fungovat i u benzinu na čerpací stanici, jen jsme to sem ještě nepřenesli. Tedy, pokud můžeme dát pár korun stranou, máme možnost ten samý trh využít i ve svůj prospěch, místo abychom čekali, jestli nás někdo zachrání.

Stačí vzít pár stovek a nainvestovat je třeba do ropy nebo energetiky. Když vás příště u pumpy bude z ceny za litr omývat, část se vám může vrátit jako výnos. Investice do energetiky totiž často rostou spolu s cenami paliv. A je fér říct, že když naopak cena klesne, klesne zpravidla i hodnota této investice, zároveň však u pumpy ušetříte na ceně. Taková elegantní finanční houpačka.

Kdy se ceny pohonných hmot na trhu zase zvednou, je těžké odhadovat. A jestli na to chcete být o něco líp připraveni, první krok stojí míň než jedna plná nádrž osobního auta. A začít se dá klidně příští pondělí.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky palivo, starobní důchod, válka na Blízkém východě, vláda, ropa

Komentáře

Láďa Vondráček

Láďa Vondráček

Celý je to jenom komedie pro elektorát ANO. Babiš rozdává "skvělé" rady z opozice jako na běžícím páse, ale sám ví, že jsou to nesmysly. Když dojde na lámání chleba, staví akorát Potěmkinovi vesnice.

Dnes, 06:53Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.