Počasí dnes21 °C, zítra18 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Čirůvka májovka z liberecké autobusové zastávky a jedovatá závojenka jarní

Na sídlišti se dá najít ledacos, o tom jsem se již přesvědčil. Nicméně najít májovky prakticky na autobusové zastávce. To se mi ještě nestalo, píše v blogu liberecký houbař Petr Lukáš.

Den před víkendem jsem dostal echo, že se na na nedaleké autobusové zastávce nachází jedlé a chutné čirůvky májovky. Druhý den jsem měl jít na houby, tak jsem se rozhodl, že místo prozkoumám, ale pěkně postupně.

Nejdřívě jsem se vydal do nedalekého lesa, kde jsou hlohy a osiky na krystalickém vápenci, jestli tam náhodou nebudou růst kačenky české. Přímo v Liberci zatím neznám žádné místo, kde by se tyto houby měly nacházet. K mému zklamání jsem na místě nic nenašel, i když místo vypadlo slibně. Naštěstí je nedaleko smrkový les, kde se mi podařilo najít závojenku jarní.Závojenka jarní je nebezpečná jedovatá houba, na kterou bychom si měli dát pozor. Je celá do hněda až černa. Lupeny mohou být narůžovělé od výstrusného prachu. Tato houba roste hojně na jaře v jehličnatých, listnatých lesích i křovinách, Dá se zaměnit za závojenku slanečkovou, které má ale slanečkový pach, případně za další závojenky, které ale zpravidla rostou na jiných lokalitách a na podzim. No a teď se už konečně podíváme po slíbených májovkách.

Byl jsem se podívat na onu autobusovou zastávku a skutečně tam byly. Rostly tam v menší skupince,ale bohužel moc času a klidu na focení nebo natočení hub nebylo, přeci jen jsem byl na autobusové zastávce. Tak si houbu alespoň popíšeme. Čirůvka májovka je jedlá jarní houba, která roste od dubna do června ve světlých lesích, u cest i dalších místech. Klobouk je bílý až žlutý, lupeny jsou bílé až krémové a třeň je bílá. Také má tato houba charakteristickou moučnou vůni. Takhle brzy z jara se zaměnit dá za například závojenky podtrnky. případně za čirůvku dvoubarvou, která se také, spíše vzácněji obkevuje na jaře. Jinak se moc zaměnit nedá. Horší to může být v červnu. Je to spíše nepravděpodobné, ale zhruba od června vyrůstá v teplých listnatých lesích, především na vápencovém podkladě velmi jedovatá a vzádnější závojenka olovová, má také moučnou vůni, ale má nejdříve nažloutlé lupeny a poté narůžovělé od výstrusného prachu. Tato houba způsobujé nepříjemné otravy, které mohou trvat i několik dní, takže je potřeba dát si pozor. Každopádně májovky se našli a tím se blížíme do konce. Přeji hidně houbařského štěstí :-)

Autoři

Štítky Blog, houby, čirůvka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.