Aktuálně

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Helmovka dvojvonná, vzácnější podzimní houba

Autoři

Nedávno potěšila tato vzácnější podzimní helmovka, která je i v červeném seznamu ohrožených druhů.

Letos jsem byl zřejmě naposled navštívit místní vápencovou oblast na okraji Liberce. Rostou tam především buky, ale také například břízy. V menším měřitku i další stromy. Pod buky se může skrývat i tato vzácnější helmovka.

Helmovka dvojvonná roste poměrně vzácně, především pod buky na podzim. Je vedena v červeném seznamu jako ohrožený druh. Je mírně jedovatá, jako ostatní helmovky z okruhu ředkvičkové.

Tuto helmovku charakterizuje především pach po takáku či cigaretách. Barva klobouku je fialová s hnědými tóny. Klobouk je z části rýhovaný. Často má také okrový středový hrbolek. Lupeny jsou ve fialových odstínech. Třeň je hnědofialová.

Záměna je možná za helmovku ředkvičkovou. Ta má bělavé lupeny a především jiný pach(ředkev). Klobouk je většinou také jiný. Helmovka narůžovělá je v odstínech růžové a pach také ředkvový. Další je napřídklad helmovka zoubkatá, která má fialové ostří lupenů. Helmovek z okruhu ředkvičkové je více druhů, tyto jsou zřejmě nejznámější.

Houbařská sezóna se pomalu blíží ke konci. Uvidíme jak ještě počasí vydrží. Pokud ano, tak ještě můžou růst šťavnatky, čirůvky nebo třeba penízovka kuželovitá. Samozřejmě také zimní houby. Tak ještě přeji nějaké ty houbařské úspěchy.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Blog

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.