Počasí dnes16 °C, zítra13 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Ohnivci, jedny z nejhezčích jarních hub

Na přelomu zimy a jara se dá najít tato pěkná houba. Jedná se pravděpodobně o ohnivec rakouský, ale pro přesné určení je nutné mikroskopovat.

Před týdnem jsem se byl podívat na místo, kde každý rok vyrůstá ohnivec rakouský(pravděpodobně). Nicméně plodnice byly ještě malé, takže jsem ještě vyčkal až povyrostou.

Pro přesné určení je potřeba mikroskopovat. Existují tři druhy, Ohnivec rakouský, jurský a šarlatový. Jurský se dá relativně poznat, protože je vázán na lipové dřevo. U ostatních dvou to může být trochu složitější. Každopádně nejhojnější je ohnivec rakouský a ostatní dva druhy jsou vzácnější.

Ohnivec rakouský je pohledná časně jarní houba, která roste od února do dubna. Ovšem plodnice může zakládat i v prosinci. Roste na dřevě různých listnatých stromů. Jedná se o vřeckovýtrusou houbu. Ačkoliv někteří experimentují s jedlostí, tak je ve většině atlasech považován za nejedlou houbu.

Vnější povrch plodnic je bělavý, ale může být i do oranžova, vnitřní část je červená. Ovšem existuje i vzácnější oranžová forma. Třeň je krátký a také bělavý či s oranžovými odstíny.

Existují tři druhy těchto ohnivců. První a nejhojněší je ohnivec rakouský, který to pravděpodobně je. Ohnivec jurský je o něco vzácnější. Roste na lipovém dřevě, je v červeném seznamu jako DD-druh s nedostatečně známým rozšířením. Ohnivec šarlatový se dá poznat pouze mikroskopicky. a je také vzácnější. Podobný může být ještě vzácný ohnivec zimní. Ten ale dorůstá výrazně menších rozměrů. Barva je obdobná, ale okraj plodnic je později rozpukaný(přopomíná květ).

Takto pohledné jarní houby vždy potěší a je to taková jarní ozdoba větviček. Třeba na něj také budete mít štěstí :-)

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Ohnivci, jedny z nejhezčích jarních hub  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.