Aktuálně

Srdce na pravém místě. Českolipští strážníci našli nový domov fence, jejíž majitel zemřel více...

Uvěřil reklamě na investice. Muž naposílal podvodníkům přes čtyři miliony více...

Pozor na omrzliny. Každý rok přivedou k lékaři stovky lidí více...

Řidič u Babylonu srazil chodce a ujel. Pátrá po něm policie více...

Běžec v Liberci srazil ženu venčící psa. Policie hledá muže i svědky více...

Silnice I/10 na Harrachov je kvůli sněžení pro kamiony opět uzavřená více...

Auto sjelo na Semilsku ze silnice do čtyřmetrového srázu. Náraz ztlumila sněhová peřina více...

Během víkendu bude mrznout a napadne nový sníh. Noční teploty spadnou k mínus 16 stupňům více...

Podmínky pro lyžování v Libereckém kraji jsou výborné, sníh je i pro běžkaře více...

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Pavučinec červenošupinný - krasavec kyselých bučin

Autoři

Jeden z mála dobře poznatelných pavučinců z tohoto komplikovaného rodu.

Při nedávné návštěvě Jizerských hor jsem se pohyboval v oblasti kyselých bučin s příměsí dalších stromů. Právě zde roste pavučinec červenošupinný, druh, který se vyskytuje roztroušeně převážně v kyselých bučinách, ačkoli se uvádí i vazba na jiné listnaté stromy. Já jsem ho však pokaždé našel pod buky. Tato houba je nejedlá nebo podezřelá z jedovatosti.

Tento pavučinec se dá dobře poznat podle klobouku, který zdobí výrazné červené nebo oranžové šupiny. Lupeny jsou v mládí krémové nebo nažloutlé, ale ve stáří získávají rezavě hnědý nádech od výtrusného prachu. Třeň je bělavý či nažloutlý s charakteristickým červeným pásováním. Na třeni je často patrná i takzvaná pavučinka – zbytek závoje, na kterém se usazuje rezavý výtrusný prach.

Ačkoliv se jedná o velmi dobře poznatelný druh, teoreticky by se dal zaměnit za jiné pavučince. Často se uvádí pavučinec Bulliardův, který má však červenou pouze spodní část třeně a roste pod listnatými stromy na vápencovém podloží. Další možnou záměnou je vzácný pavučinec červenošafránový, který roste pod jehličnany i listnáči a jeho zbarvení je více do oranžova. Z ostatních druhů to může být šafránka červenožlutá. Ta ale nemá pavučinku a roste z tlejícího dřeva jehličnanů.

Tento pavučinec jsem našel již několikrát. Díky jeho barevnosti si myslím, že je to velmi vděčný objekt k focení a natáčení.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Blog

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.