Aktuálně

Dítě přišel do školky v Liberci vyzvednout cizí muž. Přestavil se jako strejda Michal více...

Oldřichov v Hájích otevírá základní školu. Po dlouhých 45 letech více...

Dítě přišel do školky v Liberci vyzvednout cizí muž. Přestavil se jako strejda Michal více...

Nehoda tří aut mezi Turnovem a Malou Skálou zavřela silnici, řidičku hasiči vystříhávali více...

V Jilemnici mají po dvouleté odmlce šestimetrového sněhového Krakonoše více...

Požár garáže v Přepeřích. Vedlejší dům se hasičům podařilo ochránit více...

Jeden z nejnáročnějších v historii, hodnotí záchranná stanice Archa v Liberci rok 2025 více...

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Pazoubek zelený, vzácný a chráněný

Autoři

Nedávno se mi podařil v Jizerských horách velmi překvapivý nález. Jedná se o vzácný pazoubek, který je nejen v červeném seznamu ohrožených druhů, ale také ve vyhlášce o zvláště chráněných druzích (zákonem chráněný).

Párkrát za rok se jdu podívat do Jizerských hor k jedné říčce, kde jsem našel například vzácnou kyjanku purpurovou, o které jsem také psal blog. Tentokrát to bylo ještě větší překvapení. Nicméně musím přiznat, že nález byl spíše náhodný, kdy jsem na místě dokumentoval jeden ryzec. Jinak bych si ho kvůli dobrému maskování a drobným rozměrům pravděpodobně nevšiml.

Pazoubek zelený roste vzácně pod jehličnany na vlhčích místech, například v mechu. Konkrétně jsem ho nalezl u říčky v mechu pod smrky, ale byly tam také buky. Tento pazoubek je zařazen v červeném seznamu ohrožených druhů jako ohrožený druh a také je zařazen ve vyhlášce o zvláště chráněných druzích jako silně ohzožený druh. Tudíž za sběr této houby hrozí pokuta. Je nejedlý.

Pazoubek zelený je poměrně malý. Vytváří zelené plodnice. Třeň je vločkatá.

Záměna je možná především za pazoubek šedozelený, který ale roste v listnatých lesích oproti p. zelenému. Plodnice mohou být do modrozelena. Tento pazoubek je také vzácný.

Tento nález velice potěšil. Je to drobná a dobře maskovaná houba, kterou není jednoduché najít. Tuto houbu jsem si musel nechat určit, protože v pazoubkách se tolik nevyznám. Tudíž bych chtěl poděkovat všem, kteří mi pomohli houbu určit :-)

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Blog

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.