Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Ryzec borový, dobře poznatelný a jedlý ryzec, který se může vyskytnout i na sídlišti

Na sídlišti se dá najít i tento jedlý a celkem dobře poznatelný ryzec. V článku se zaměříme i na jeho nejedlé kolegy, se kterými bychom si mohli tento ryzec splést.

Tohoto ryzce potkávám většinou na jednom místě na sídlišti. Je to jedna menší borovice u silnice. Občas se dá najít i pod jinými borovicemi, ale zrovna na tomto místě roste nejčastěji. Řadí se do skupiny tzv. pravých ryzců, které jsou všechny jedlé a vyznačují se oranžovým nebo vínovým mlékem.

Ryzec borový(někdy také ryzec pravý) je hojný ryzec, který roste pod borovicemi, nejen v lesích, ale dokáže vyrůst i v parcích. Většinou ke konci léta a na podzim. Ze skupiny tzv. pravých ryzců, patří k těm nejhojnějším.

Tohoto ryzce poznáme podle oranžového klobouku, který je skvrnitý. Lupeny jsou oranžové. Třeň je také do oranžova a mléko je oranžové, při zasychání se zbarvuje do červena, po delší době do zelena. Chuť je mírná.

Ze skupiny pravých ryzců, se dá zaměnit za ryzec smrkový. Ten má většinou zelený střed klobouku a roste pod smrky. Ryzec lososový je vzácnější druh. Ten roste pod jedlemi ve vyšíích polohách. Méně chutný než ryzec borový. Ryzec osmahlý roste také pod borovicemi, je trochu méně hojný. Klobouk je častokrát tmavozelených odstínech, občas s výraznějšími kruhy. Ryzec polokrvomléčný roste vzácně pod borovicemi na vápencovém podlkadě. Klobouk ja častokrát zelený. Vzhledově může být někdy těžko odlišitelný od ryzce smrkového. Mléko oranžové, po pár minutách se zbarvujě do vínova. Ryzec krvomléčný, roste také vzácně pod borovicemi na vápenci. Mléko je vínové. Ryzec losový, polokrvomléčný a krvomléčný jsou zařazeny v červeném seznamu ohrožených druhů.

No a nyní se podíváme na nejdlé ryzce, které mohou být podobné. Ryzec modřínový, roste pod modříny. Roní bílé mléko. Klobouk může být oranžový ale častokrát je spíše žlutoranžový. Mléko nahořklé až mírně palčivé. Ryzec zlatomléčný. Ten roste pod duby. Mléko se zbarvuje do žluta. Chuť palčivá. Ryzec kravský, roste pod břízami. S chlupatými okraji klobouku.Dužina palčivá.

Snad se vám člének líbil. Přeji vám ať najdete hodně hub a využijete vrchol houbařské sezóny.

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Ryzec borový, dobře poznatelný a jedlý ryzec, který se může vyskytnout i na sídlišti  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.