Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Voskovka kuželovitá, barevně pěkná houba, která později téměř zčerná

Autoři

Už se dají na sídlišti najít i voskovky, které obecně rostou spíše na podzim nebo v pozdním létě.

Voskovky jsou častokrát pěkné houby, které doslova barevně září. Jsou to poměrně malé houby a hodně druhů je vzácnějších až vzácných.

Největší část voskovek roste na nehnojených loukách, tam se dají najít i vzácné druhy. Pár druhů roste v rašeliništích a menší část roste téměř na jakékoliv louce či parku, tam bychom mohli zařadit i tuto voskovku. Tyto druhy jsou většinou běžné.

Voskovka kuželovitá je jedna z největších voskovek, která roste celkem hojně na loukách, v parcích, ale dá se najít i podél cest. Tento nález je z travnaté plochy na sídlišti. Je to jedna z nějhojněších voskovek a je nejedlá, podle některých zdrojů by mohla být i jedovatá. Každopádně ve většině atlasů je uváděna jako nejedlá.

Tato voskovka je charakteristická černáním plodnic po poranění nebo ve stáří. Klobouk je oranžový až červený. Lupeny jsou bělavé a později žluté. Třeň je žlutá až oranžová. Dužina po poranění černá.

Záměna je možná za voskovku dunovou, která také černá, ale roste v písečných dunách, nicméně není to čistě přímořský druh. Na slovensku nalezena. V ČR mi zátím nález není znám. Další možnost je za voskovku kuželovitou rašelinnou(Hygrocybe conica var. conicopalustris), taxonomicky zatím nedořešeno(zdroj ke konci článku). Ta je drobnější, také černá a roste v rašeliništích. Dále za voskovku stálou, která nečerná, barva je žlutá nebo do oranžova a roste spíše na vápencovém podloží.

Voskovky jsou pěkné houby a jsem rád, pokud nějakou pěkně vybarvenou najdu. Tak vám přeji ať se nějaká poštěstí i vám :-)

zdroje:

https://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/lupenate/item/2558-hygrocybe-conica-conicopalustris

http://prirodavysociny.cz/cs/druhy/3126/voskovka-kuzelovita-var-raselinna

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Blog

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.