Počasí dnes18 °C, zítra21 °C
Pondělí 25. září 2023  |  Svátek má Zlata
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Voskovka kuželovitá, barevně pěkná houba, která později téměř zčerná

Už se dají na sídlišti najít i voskovky, které obecně rostou spíše na podzim nebo v pozdním létě.

Voskovky jsou častokrát pěkné houby, které doslova barevně září. Jsou to poměrně malé houby a hodně druhů je vzácnějších až vzácných.

Největší část voskovek roste na nehnojených loukách, tam se dají najít i vzácné druhy. Pár druhů roste v rašeliništích a menší část roste téměř na jakékoliv louce či parku, tam bychom mohli zařadit i tuto voskovku. Tyto druhy jsou většinou běžné.

Voskovka kuželovitá je jedna z největších voskovek, která roste celkem hojně na loukách, v parcích, ale dá se najít i podél cest. Tento nález je z travnaté plochy na sídlišti. Je to jedna z nějhojněších voskovek a je nejedlá, podle některých zdrojů by mohla být i jedovatá. Každopádně ve většině atlasů je uváděna jako nejedlá.

Tato voskovka je charakteristická černáním plodnic po poranění nebo ve stáří. Klobouk je oranžový až červený. Lupeny jsou bělavé a později žluté. Třeň je žlutá až oranžová. Dužina po poranění černá.

Záměna je možná za voskovku dunovou, která také černá, ale roste v písečných dunách, nicméně není to čistě přímořský druh. Na slovensku nalezena. V ČR mi zátím nález není znám. Další možnost je za voskovku kuželovitou rašelinnou(Hygrocybe conica var. conicopalustris), taxonomicky zatím nedořešeno(zdroj ke konci článku). Ta je drobnější, také černá a roste v rašeliništích. Dále za voskovku stálou, která nečerná, barva je žlutá nebo do oranžova a roste spíše na vápencovém podloží.

Voskovky jsou pěkné houby a jsem rád, pokud nějakou pěkně vybarvenou najdu. Tak vám přeji ať se nějaká poštěstí i vám :-)

zdroje:

https://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/lupenate/item/2558-hygrocybe-conica-conicopalustris

http://prirodavysociny.cz/cs/druhy/3126/voskovka-kuzelovita-var-raselinna

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Voskovka kuželovitá, barevně pěkná houba, která později téměř zčerná  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.