pátek 2. prosince 2022 Blanka

Na slovíčko s Lidií Vajnerovou, kandidátkou na hejtmana za Budoucnost pro Liberecký kraj

Na slovíčko s Lidií Vajnerovou, kandidátkou na hejtmana za Budoucnost pro Liberecký kraj
Zeptejte se kandidátky na hejtmana za Budoucnost pro Liberecký kraj Lidie Vajnerové na to, co vás zajímá. Na vaše otázky bude odpovídat v pondělí 12. září od 11:00 v on-line rozhovoru na Liberecké Drbně. Své dotazy můžete psát ale už nyní. Lidie Vajnerová pochází z Českých Budějovic. Od roku 1999 stála u zrodu Nadace Škola hrou, jejímž cílem byla podpora neformálního vzdělávání. Prvním velkým projektem Nadace byla realizace Muzea zábavného poznání iQpark v Liberci. Především se však stala rozhodujícím hybatelem projektu IQLANDIA v Liberci, kde měla na starosti řízení vědecké části Science & Learning Centra. Úsilí týmu vyvrcholilo v březnu 2014, kdy byla IQLANDIA otevřena pro veřejnost a hned v prvním roce se stala TOP turistickou destinací libereckého kraje a v celostátním měřítku patří do první pětky. 4 roky pracovala ve funkci statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu (2008 – 2012). Není a nikdy nebyla členem žádné politické strany, nyní však je v čele kandidátky koalice Budoucnost pro Liberecký kraj jak v krajských, tak v senátních volbách. V Senátu by ráda iniciovala revizi naší soustavy zákonů neboť je přesvědčena, že zákonů je příliš mnoho, jsou nesrozumitelné a příliš komplikované. Třetina by se jich dala zrušit. Dále se chce pustit do zrušení letního času a do zavedení daňových asignací. Je přesvědčena, že by do politiky měli vstupovat především lidé, kteří již něco dokázali a nejsou na politice existenčně závislí.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
On-line rozhovor končí. Děkujeme za Vaše otázky.
Liberecká Drbna

Otázka
Dobrý den paní Vajnerová, chtěla jsem se zeptat, jestli nepřemýšlíte nad tím změnit něco ve školství, aby opět učitel získal zpět respekt, jak to bývalo ...děsí mě dnešní situace, že ani malé děti už nemají respekt z dospělé osoby, natož z učitele -dá se vůbec něco v tomto změnit ? Děkuji za odpověď
Petra Kohútová

Odpověď
Velmi záleží osobnosti učitele, na jeho entuziasmu a nebrat toto zaměstnání jako pouhou obživu na jedné straně. Na druhé straně by si společnost měla uvědomovat, že tito lidé vychovají nové občany a za to je dostatečně ocenit.
12.9.2016 11:48:22

Otázka
Dobrý den, nemá Liberecký kraj nadbytečné příspěvkové organizace?
Václav Zahrádka

Odpověď
Příspěvkové organizace, jako takové, nepovažuji za dobré. Myslím si, že jejich forma a financování by se mělo změnit. Žádný systém není dokonalý, nicméně si myslím, že by se měly být takové organizace zainteresovány na své vlastní efektivitě. Žádná nadbytečná mě momentálně nenapadá.
12.9.2016 11:39:56

Otázka
Dobrý den, nedávno jsem musela strávit nějaký čas v liberecké nemocnici, mám rovnou dva dotazy: nevadí vám, jak nechutné jídlo se tam servíruje? A co hodláte dělat s nedostatkem sester? Vychází jich málo ze škol nebo jdou dělat něco jiného? Co s tím? Děkuji
Markéta Jelínková

Odpověď
Nedokáži posoudit nechutné jídlo, protože jsem naštěstí v nemocnici nepobývala a nevím, zda jste měla nějakou dietu, ale je třeba neustále sledovat kvalitu jídla v těchto zařízeních.Velmi vítám, že sestry nebudou muset mít vysokoškolské vzdělání. To by mohlo nemocnicím pomoci zvýšit počet sester. V našem volebním programu máme doceněn zdravotních sester společensky a finančně. Mimo jiné chceme stipendijním systémem nabírat další personál.
12.9.2016 11:35:09

Otázka
Podle mě je bezpečnost občanů nejvyšší priorita pro vládu i pro kraje a samosprávy. Vnímáte to stejně?
Pavel Veverka

Odpověď
Ano, vnímám to stejně. Náš kraj je na hranicích s Německem a do těchto oblastí bychom měli soustředit více pozornosti našich bezpečnostních složek.
12.9.2016 11:32:01

Otázka
Dobrý den, nepřijde vám trochu jako podfuk, když vidíte na krajských volebních billboardech pány Babiše nebo Schwarzenberga? Vždyť ti u nás v kraji nekandidují. Děkuji.
Martin Charvát

Odpověď
Mimo těchto pánů je vidět ještě Okamura, Sobotka a další. Připadá mi to jako manipulace s voliči, když se prezentují v krajích. Lidé by si měli uvědomit, že tyto strany kandidují jiní lidé, nikoliv předsedové stran. Podle toho by se měli rozhodovat, protože v kraji budou vládnout konkrétní lidé, nikoliv předsedové.
12.9.2016 11:30:52

Otázka
Dobrý den paní Vajnerová, jak se chcete postarat o Liberecký kraj, když jste před 4 roky byla u vlády a spolu se socany jste rezignovali na vyřešení povodňových škod na silnicích hlavně na Frýdlantsku? Silnice se podařilo opravit až v roce 2015, což je strašné pro lidi zde žijící...
František Stříbrný

Odpověď
Tento problém souvisí s vládou, neboť ta v roce 2010 přislíbila peníze na silnice poškozené povodněmi. A však změny ve vládách byly tak rychlé, že nemohly splnit tyto své sliby a to se podařilo až po stabilizaci vlády. Nečas slíbil peníze a pak byl smeten.
12.9.2016 11:29:02

Otázka
Dobrý den, do zastupitelstva kraje kandiduje 19 kandidátek. Kdo by pro Vás byl nejvhodnější koaliční partner, když uspějete?
Věra Pacáková

Odpověď
Jak se říká, koalice se vytvářejí po volbách. Koalici bychom vytvořili s tím, kdo nám umožní realizovat naše programové vize.
12.9.2016 11:28:10

Otázka
Co říkáte na situaci v libereckých Technických službách? Je zlatý padák v pořádku?
Miroslava Mencová

Odpověď
Pokud jsou si jisti, že ředitel chyboval, měl by dostat výpověď se všemi důsledky z toho vyplývajícími. A pokud si jistí nejsou, neměli ho odvolávat tímto způsobem.
12.9.2016 11:25:07

Otázka
Dobrý den paní Vajnerová jsem ráda, že kandidujete do senátu. Co byste za sebou ráda v Senátu zanechala, co tam budete prosazovat?
Jana Černá

Odpověď
Nikdo v ČR neví, kolik vlastně platí zákonů. Nevyznají se v tom právníci, natož obyčejní občané. Chtěla bych proto zákony zmapovat a udělat jejich revizi. Poté třeba na internetu hlasovat o jejich užitečnosti a také o tom, které by se měly zrušit. Zákony by měly být srozumitelné a jasné, tak aby je pochopil každý. Poté by se možná vrátila důvěra v zákonnost. Je to těžká práce na mnoho let, ale už je potřeba na tom začít pracovat.
12.9.2016 11:23:52

Otázka
Kandidujete do libereckého zastupitelstva i do Senátu - jak to chcete oboje zvládnout?
Jiří Boháč

Odpověď
Jsem pracovitá, důsledná a vidím ve spojení krajského zastupitelstva a senátu možnost, rychlým způsobem přenášet podněty z Libereckého kraje rovnu do Prahy. Ba naopak, toto spojení považuji za velkou výhodu.
12.9.2016 11:21:20

Otázka
Dobrý den, v IQlandii vás navštívil senátor Petr Šilar, bojovník pro změnám času. Podporujete tuto snahu?
František Kočí

Odpověď
S panem Šilarem jsme o této problematice hovořili a v rámci své senátní kampaně bych chtěla některé některé nepotřebné, zastaralé a nepotřebné zákony zrušit a jedním z nich je letní čas.
12.9.2016 11:20:09

Otázka
Dobrý den, překvapilo mě, jaké je zastoupení na vaší kandidátce do kraje - učitelé, lékaři, lidé z kultury, zemědělství i lidé ze zkušenostmi z komunální politiky. Myslíte, že když se dostane do zastupitelstva kraje, tak vytvoříte z těchto lidí dobrý odborný tým?
Michal Petr

Odpověď
Kdybych nepředpokládala, že se nám toto nepovede, do voleb bych nešla. Právě odbornost, fundovanost a lidská kvalita mě přesvědčila, že vytvoříme dobrý tým.
12.9.2016 11:19:12

Otázka
Dobrý den, stojíte za úspěšným projektem IQlandie. Myslíte, že toto centrum pomáhá dětem nebát se vědy a technických oborů?
Petr Nový

Odpověď
Děkuji. Vlastně si odpovídáte sám, nicméně bych chtěla připomenout, že začínáme výuku techniky už předškolních dětí a to v IQ PARKU a já doufám, že se to projeví v naplněnosti technických středních škol.
12.9.2016 11:17:59

Otázka
Paní Vajnrová, co si myslíte o povinné multikulturní výchově na školách?
Zdenka Alterová

Odpověď
Myslím si, že povinná multikulturní výchova je špatně. Má-li někdo zájem o jiné kulturní vyžití, má spoustu příležitostí ve svém volném čase.
12.9.2016 11:16:38

Otázka
Dobrý den, paní Vajnerová, chtěl bych se zeptat, proč myslíte, že by jste zvládla řízení kraje, když nezvládnete ani řízení Vaší firmy?? Např. Analýzy dat za rok 2012 ukazuje, že centrum Babylon nebylo schopno za období posledních pěti let vygenerovat zisky. Podle všech údajů, lze tedy konstatovat, že se dostalo do pozice, kdy hrozí bankrot.
Karel Kopal

Odpověď
Nikdy jsem nebyla ve vedení Centra Babylon. Již pět let tuto společnost vedou moji synové.
12.9.2016 11:15:47

Otázka
Dobrý den, v Čechách i v zahraničí fungují v regionech různé rodinné pasy nebo jiné slevové karty. V našem kraji pokud něco takového existuje, tak o tom nikdo neví. Podnikáte v cestovním ruchu, byla byste pro zavedení takových krajských karet se slevami?
Karel Nový

Odpověď
Již na kraji jsem se snažila o zavedení karty Opuscard, jako karty pro cestovní ruch. Jsem přesvědčena, že je to ten správný směr, neboť toto funguje třeba na Lipně nebo ve všech rakouských lyžařských centrech. Mám v plán v této činnosti pokračovat.
12.9.2016 11:14:20

Otázka
Dobrý den, přijde Vám normální, že rodiny s dětmi jezdí na cyklovýlety raději za hranice do Německa, kde je rozvinutá síť cyklostezek, kdežto u nás se o nich jen mluví? Starostové vládli kraji 4 roky a v tomto směru neudělali nic, naše regiony, tak přicházejí o peníze z turistického ruchu.
František Ptáček

Odpověď
V Německu mají zákon, že když staví novou silnic, že musí stavět rovnou také cyklostezky. My jsme se v ČR ještě k takovýmto nařízením ještě nedopracovali a shánění peněz na nové cyklostezky není zas tak jednoduché, když kilometr v roce 2012 stál milion.
12.9.2016 11:12:37

Otázka
Dobrý den, Starostové pro Liberecký kraj tvrdí, že za poslední čtyři roky se výrazně zlepši stav krajských silnic. Vy jste před prázdninami tvrdili, že to není pravda, jak jste na to přišli?
Ota Šeliga

Odpověď
Čerpali jsme z analýzy kraje, která uváděla že v roce 2012 bylo v havarijním stavu 701 kilometrů silnic a v roce 2014 přes 800 kilometrů silnic. V podobném poměru poklesl také počet silnic v nejlepším stavu.
12.9.2016 11:11:17

Otázka
Dobrý den, lidé mají strach z imigrantů. Myslíte, že tento problém dokáží vyřešit lidé jako je pan Okumara nebo Konvička? Není lepší než křičet na náměstích raději vytvořit bezpečnostní opatření na ministerstvech vnitra a obrany a v bezpečnostní radě státu?
Eduard Braný

Odpověď
Bezpečnost lidí je pro nás také prioritou, ale nevyřeší ji ani kraj, ani ČR. Vše se musí řešit v rámci Evropy. Ani Okamura a Konvička tento problém nevyřeší. Nesmíme tuto oblast podceňovat a musíme se připravovat na případné problémy. Už před pár měsíci jsem navrhovala zavedení "branné" výchovy.
12.9.2016 11:09:31

Otázka
Myslíte, že je dobrým nápadem podporovat stipendii z krajských peněz studenty středních a vysokých škol u oborů, které v regionu chybí (technika, medicína, školství) za závazek, že budou v regionu působit třeba 10 let ve veřejném nebo soukromém sektoru?
Tomáš Jelínek

Odpověď
Určitě je tento nápad dobrý. Máme ho i v našem volebním programu.
12.9.2016 11:06:05

Otázka
Dobrý den, audit zpracovaný pro majitele frýdlantské nemocnice ocenil její hodnotu na 75 miliónů korun, a to za firmu bez budou. Myslíte, že by měl kraj nemocnici za takovou cenu koupit nebo vyjednat cenu lepší, aby došlo k zachování lékařské péče na Frýdlantsku.
Petr Slabý

Odpověď
Lékařská péče na Frýdlantsku by měla být určitě zachována. Tato cena mi připadá nadhodnocená a asi bych nechala udělat další audit a poté bych se rozhodla, zda koupit či ne.
12.9.2016 11:05:31

Otázka
Dobrý den, jaký je podle Vás stav železnice v kraji? Přijde Vám normální, že do Prahy jede rychlík skoro tři hodiny? Podporujete modernizaci a zrychlení osobní železniční dopravy?
Miloš Svoboda

Odpověď
Chtěli bychom aby se doprava do Prahy zrychlila a vidíme v tom možnost omezení kamionové dopravy do Prahy. Obecně je stav železnic v našem kraji poddimenzovaný a podinvestovaný, například tu nemáme ani metr dvoukolejné a elektrifikované železnice. To tvoří velmi významnou překážku ve zrychlení a zkapacitnění dopravy.
12.9.2016 11:45:06

Otázka
Dobrý den, nemyslíte, že některé střední školy jsou již přežitkem dob minulých, např. liberecká textilka a je potřeba systém škol nastavit podle požadavků trhu práce?
Veronika Kolářová

Odpověď
Určitě je potřeba nastavit systém škol podle požadavků trhu práce a velkých firem. Tyto firmy plánují deset let dopředu a vědí, jaké zaměstnance budou potřebovat a střední školství by je mělo vychovat. Libereckou textilní školu nepovažuji jako přežitek, protože by se měla směřovat k oborům nanovláken a funkčního textilu.
12.9.2016 11:02:50

Otázka
Zdravím vás. Mohu se zeptat, z jakého důvodu kandidujete v koalici s KDU?
Martin Patočka

Odpověď
Důvodem je, že KDU má odborníky a podobné vize v oblasti vědy, výzkumu, kultury, sportu, školství a rodinné politiky.
12.9.2016 11:00:56

Otázka
Dobrý den, rád bych se zeptal, co je vašim prioritním tématem do voleb?
Karel Hopner

Odpověď
Našimi tématy voleb jsou zdravotnictví, infrastruktura a další potřebné věci pro kraj. Mimo to se chceme věnovat rozvoji cestovního ruchu a živé kultuře. Za prioritu bych označila vědu, výzkum a školství.
12.9.2016 10:59:57

Otázka
Dobrý den, paní Vajnerová, v jednom z Vašich článků jsem četl Vaše vyjádření nelibosti s organizací OSA, kde jste se vyjádřila, že by jste této "partě" ráda přistřihla křídla. Mohu se Vás prosím zeptat, jestli v případě Vaší úspěšné kandidatury, máte nějaký konkrétní plán jak omezit, nebo ještě úplně zarazit činnost této organizace? Předem děkuji za odpověď.
René Kosina

Odpověď
Podívala bych se na administrativní náklady této organizace a hospodaření s penězi a na základě toho udělala rozhodnutí. Podle mých informací spotřebuje OSA na svou činnost více finančních prostředků, než jde autorům a snaží se svůj vliv rozšiřovat do dalších oblastí. Už vybírání poplatků za prázdné nosiče mi přišlo podivné. Pokud teď nově chtějí trestat svými poplatky venkovské pořadatele akcí, přijde mi to přes čáru.
12.9.2016 11:42:21

Otázka
Dobrý den paní Vajnerová, vy a vaše rodina je známá tím, že vlastní loterijní firmu VikroriaPlay. Vy sama figurujete jako předsedkyně dozorčí rady této společnosti. Tvrdý hazard je metlou mnoha lidí a vaše společnost na jejich neštěstí vydělává. Pokud byste byla zvolena do Senátu, byla byste již druhým zástupcem hazardního byznysu v Senátu společně s miliardářem Valentou ze společnosti Synot. Můžete mi odpovědět na to, jak byste se postavila k případnému návrhu na ještě tvrdší regulaci hazardu či snahy o jeho vyšší zdanění? Jakou můžete dát záruku, že v Senátu nebudete pouze další lobbistkou za hazard?
Tomáš Rýdl

Odpověď
Kdo provozuje hazard podle zákona, tak to vidím bez problému. Jestliže tvrdší regulace přinese odstranění černých heren a kvízomatů, určitě jsem pro regulaci. Budu se určitě zasazovat o provozování hazardu v rámci zákona.
12.9.2016 11:43:15

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.