Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Policisté mají nové auto s termovizí. Rozezná i obličej, pomoci může s pátráním po pohřešovaných

Autoři | Foto Policie ČR

Cizinecká policie v Libereckém kraji získala nový vůz vybavený špičkovou termovizí a kamerou. Primárně je určen ke sledování česko-německé hranice, pomůže ale například i při pátrání po pohřešovaných. Policie pořídila pět takových vozů, sloužit budou i na jižní Moravě, v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji při sledování hranice s Německem a Rakouskem.

„Jde vlastně o obměnu vozidel z roku 2005," řekla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Nové vozy využije podle ní policie i při masových akcích, jako byla třeba loňská technoparty u Liberce nebo Benátská noc. „Dokáže rozlišit totožnost, obličej, takže vozidlo můžeme využít i v terénu při pátrání po pohřešovaných," dodala policejní mluvčí.

Vůz ale není vybavený jen termovizí. „Je to i kamera s vysokým rozlišením, která nám dokáže ukázat prostor za bílého dne a nepotřebujeme tam ten rozdíl teplot jako u termovize," doplnil vedoucí cizinecké policie v Libereckém kraji Petr Jakubec. Technika je podle něj v první řadě určena pro ochranu státní hranice. Není to ale první špičkově vybavený vůz, který má cizinecká policie v Libereckém kraji k dispozici. Už více než dva roky využívá takzvaný Schengenbus.

„Technika v Schengenbusu je určena zejména pro vyhodnocování dokladů, nejen dokladů totožnosti. Dokáže odhalit padělky i jakkoli pozměněné doklady," řekl Jakubec. Zařízení si načte doklad a ten pak porovnává s nahranými originály. „Máme tam i mikroskopy, videokamery a dokážeme třeba podle techniky tisku, ale i když někdo jen vymění fotku, padělek či pozměněný doklad odhalit," dodal policista. Každá nová technika podle Jakubce výrazně policii pomáhá a zefektivňuje práci policistů.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky policie, termovize, Liberec, termografie, Cizinecká policie, Liberecký kraj, Německo, Rakousko, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Benátská noc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.