pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

V kauze s hejtmanem obhajoba zpochybnila zákonnost odposlechů

Liberecký soud v pondělí pokračoval v projednávání korupční kauzy související s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun, které připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Někteří obhájci zpochybnili zákonnost odposlechů, jež patří mezi klíčové důkazy. V případu je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), a hrozí jim tresty od pěti do 12 let.

Soudce Petr Neumann dopoledne četl listinné důkazy, odpoledne vypovídala bývalá členka Regionální rady ROP Severovýchod Ivana Hujerová. Odmítla, že by ji hejtman při hlasování o projektech v radě ovlivňoval. Svědci budou vypovídat i v dalších dnech, jednání jsou nařízena do čtvrtka. Páteční jednání soudce zrušil a další termíny stanovil na září. Předpokládá, že při zářijových líčeních se podaří provést všechny zbývající důkazy.

Výhrady k přepisům

Mezi obžalovanými je i firma Metrostav a dva její zaměstnanci. Jejich obhájci vyjádřili výhrady k přepisům odposlechů, podle nich neodpovídají skutečnosti a jsou v nich návodné poznámky od policie. Obhájci požadují, aby soud kvůli nezákonnosti nepřihlížel k odposlechům ani jejich přepisům. Podle soudce se ale jejich námitkami bude senát zabývat, až na tyto důkazy dojde řada.

Půta v případu čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830 tisíc korun v souvislosti s opravou kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze, uvedla obžaloba. „Od začátku kauzy v listopadu 2014 tvrdím, že jsem obviněn z toho, co jsem neudělal a ani udělat nemohl, žádný úplatek jsem nepřijal ani mi ho nikdo nenabízel," uvedl Martin Půta v písemném prohlášení před začátkem dnešního jednání.

Míní, že v jeho prospěch vyzněla i výpověď Hujerové. Už dříve ve své výpovědi před soudem zpochybnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) to, že by Půta mohl sám ovlivnit hlasování v radě složené ze zástupců tří krajů. Podle Půty z jejich výpovědí vyplývá, že hlasovali na základě svobodné vůle. „Bez jakéhokoliv ovlivňování z mé strany," řekl v pondělí Půta u soudu.

O co v kauze jde

Soud se zabývá dvěma projekty, na něž chtěla získat dotace liberecká společnost GEPO. Ani na jeden z nich nakonec peníze vyplaceny nebyly. Podstatná část obžaloby se týká téměř dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin i při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo.

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky soud, správa, korupce, Liberecký kraj, Martin Půta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.