pátek 14. května 2021 Bonifác

FOTO: Kalamita trvá, bez proudu jsou stále tisíce lidí

, aktualizováno 11. února 2020, 8:40

V Libereckém kraji nadále platí s výjimkou Českolipska kalamitní stav vyhlášený energetiky v pondělí ve 13:00 kvůli následkům silného větru. Bez proudu bylo dnes kolem 6:00 zhruba 5500 odběratelů. Poruch na vedení vysokého napětí je 14, řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. „Situace v noci byla lepší, k ránu ale některé poruchy přibyly. Třeba ve Smržovce u Jablonce," dodala. Pokud nenastanou komplikace, předpokládá, že během dopoledne by mohli většinu poruch odstranit.

Hasiči za dnešní noc od pondělních 18:00 vyjeli ve více než 30 případech k popadaným stromům. „Aktuálně řešíme čtyři události," řekl po 6:00 operační hasičů. Omezení jsou v některých městech. V Liberci minimálně do dnešních 10:00 platí zákaz vstupu na městské hřbitovy a Turnov uzavřel park u letního kina a Metelkovy sady. Podle předpovědi meteorologů by dnes měl mít vítr v nárazech 55 až 90 kilometrů v hodině, na horách může dosahovat až rychlosti 110 kilometrů. Na horách se budou místy tvořit sněhové jazyky.

Vichřice Sabine na Liberecku

pondělí, 10. února 2020, 09:30

Vichřice Sabine na Liberecku
Vichřice Sabine na Liberecku

Problémy mohou být nadále i v dopravě. „Vlivem opatrné jízdy nebo při zastavení před spadlými stromy může docházet ke zpoždění vlaků a autobusů v Libereckém kraji," varuje na twitteru společnost Korid LK, která koordinuje dopravu v Libereckém kraji. Zpoždění měly ráno vlaky mezi Turnovem a Mladou Boleslaví nebo na trati z Doks na Rumburk. Pro motoristy je uzavřená silnice III. třídy v Manušicích na Českolipsku. Silničáři ale varují, že větve z popadaných stromů mohou být i na dalších silnicích.

Silný vítr zasáhl Česko v neděli večer. Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli od nedělního do pondělního večera k více než 350 událostem, z toho v 90 procentech případů pomáhali s odstraněním popadaných stromů. Největší problémy nadělala druhá vlna vichřice, která zasáhla kraj v pondělí po poledni.

Na cizinku ve Starých Splavech spadl strom, má středně těžké zranění

Středně těžké zranění utrpěla dnes cizinka, na kterou v rekreační oblasti Máchova jezera spadl strom. Záchranáři ji převezli k dalšímu ošetření do českolipské nemocnice. Informoval o tom krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

V důsledku silného větru bylo bez proudu až 38.000 odběratelů, popadané stromy blokovaly silnice, zkomplikovaly i dopravu na železnici. Dva lidé byli zraněni. V Doksech na Českolipsku spadl strom na ženu, další žena se zranila při havárii svého vozu v České Lípě. V České Lípě museli kvůli taškám padajícím ze střechy uzavřít jeden vstup do radnice.

Autoři | Foto HZS LK

Štítky počasí, hasiči, energie, vítr, Liberecký kraj, sabine

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.