pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Obchodníci nerespektují zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Na severu Čech šlo o téměř polovinu případů

Česká obchodní inspekce kontrolovala ve třetím čtvrtletí roku 2020 dodržování zákonů týkajících se prodeje alkoholu a tabáku. V rámci kontrolní akce ČOI provedla celkem 1 931 kontrol. Z toho porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ČOI ve 173 případech, kdy přibližně 80 procent případů se týkalo porušení zákazu prodeje alkoholu mladistvým. V Libereckém a Ústeckém kraji šlo o 239 kontrol a 102 porušení.

„Inspektoři ČOI využili své pravomoci a k 190 kontrolám přizvali osoby mladší 18 let. Při kontrolách spolupracovali s Policií ČR, pracovníky živnostenských úřadů a příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alkohol, tabák, i chybějící cedulky o zákazu prodeje

Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek bylo zjištěno ve 173 případech z toho ve 141 případech bylo zjištěno porušení zákazu prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě mladší 18 let a v 21 případech prodejci neumístili na místech prodeje alkoholických nápojů pro spotřebitele zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje těchto nápojů osobám mladším 18 let, případně nebyl tento text pořízen v zákonem stanoveném provedení, tedy v českém jazyce, černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 2 centimetry.

V jednom případě obchodník prodával cigarety dráž, než ukazovala cena na tabákové nálepce, ale často se objevilo porušování zásad poctivosti prodeje, a to v 258 případech. Problémem bylo také nevydání dokladu o zakoupení výrobků, ačkoli si o něj spotřebitel požádal nebo vydání dokladu bez potřebných náležitostí, což se stalo v 99 případech.

Pokuty za pět milionů

Česká obchodní inspekce v tomto období pravomocně uložila 653 pokut v hodnotě 5 830 300 korun. „Uvedené počty pokut a jejich výše se vztahují i k dalším porušením právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna, a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích,“ vysvětlil mluvčí a doplnil, že pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy byl v rámci kontrolní akce uložen zákaz prodeje na 848 kusů výrobků v hodnotě 37 025 korun a zákaz používání na 107 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČOI

Štítky alkohol, mladiství, obchod, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.