Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

Srdeční kolapsy i potíže diabetika. Horská služby a záchranáři zasahovali v Jizerkách hned třikrát

Plno práce mají v Jizerských horách členové Horské služby i záchranáři. Za sebou mají tři složité akce, které v pondělí 6. března prověřily jejich koordinaci v rychlém sledu za sebou.

První z nich byla resuscitace běžkaře kam přijeli záchranáři Horské služby s AED a kyslíkem přibližně za 7 minut po nahlášení, aby převzali doposud laicky prováděné oživování a zároveň na místo dostali do dalších asi 4 minut posádku RZP s lékařem. „Resuscitace sedmašedesátiletého muže probíhala za spolupráce obou složek po dobu přibližně jedné hodiny, bohužel se špatným koncem,“ uvedl Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR.

O několik hodin později se podobná událost stala u Bufetu na Smědavě. Opět sedmašedesátiletý turista se náhle sesunul k zemi bez známek života. Rychlý zásah obsluhy bufetu, který prováděl za pomoci dispečinku záchranné služby resuscitaci za využití AED a opět rychlý příjezd záchranáře horské služby znamenal pro pacienta velkou šanci na zotavení. „Do vrtulníku byl předáván za kontinuální resuscitace pomocí automatického zařízení pro resuscitaci LUCAS,“ poznamenal Fryš.

Do třetice se v odpoledních hodinách dostal do potíží diabetik s nastupující hypoglykemií na staré uzavřené cestě. Tuto diagnózu stanovil naprosto bezchybně na místě záchranář horské služby a správně se postaral o pacienta. Celá akce proběhla úspěšně díky použití aplikace Záchranka. I přesto, že postižený nereagoval na zpětné volání, bylo možno lokalizovat jeho polohu a urychleně mu poskytnout pomoc v situaci, která jej přímo ohrožovala na životě.

„Spolupráce Horské služby, Zdravotnické záchranné služby a Letecké záchranné služby je v Libereckém kraji již dlouhodobě na vysoké úrovni. Profesionalita záchranářů, organizační schopnosti, technické dovednosti a v neposlední řadě jejich obětavost již dokázala v regionu zachránit množství životů a nebo zkrátit rekonvalescenci pacientu a zmírnit následky na minimum,“ dodal mluvčí ZZS LK Michal Georgiev.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Horská služba ČR

Štítky Jizerské hory, horská služba, pacient, Horská služba České republiky, Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

M H

Někde se někomu udělalo špatně... domyslete si sami.

Úterý, 7. března 2023, 14:28Odpovědět

Srdeční kolapsy i potíže diabetika. Horská služby a záchranáři zasahovali v Jizerkách hned třikrát  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.