Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

V mezinárodní drogové kauze žádá žalobkyně pro obžalované v Liberci vězení od 8,5 do 17 let

Autoři | Foto Europol

Vězení od 8,5 roku po 17 let navrhla dnes v závěrečné řeči u krajského soudu v Liberci státní zástupkyně Petra Pazderková pro sedm obžalovaných ze skupiny, jež se podílela na mezinárodním obchodu s drogami. Přes libereckou větev šlo podle spisu přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. Obžalovaní vinu odmítají.

Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly do dalších států. "Skupina Viléma Kováče poskytovala logistické služby spojené s dodáním drog jiným organizovaným zločineckým skupinám. Tyto služby zahrnovaly přepravu, vystavování falešných faktur, uskladnění, vývoz a maskování činnosti, přičemž odměnou jim byl podíl na ziscích z drogové trestné činnosti a samotná možnost účastnit se výnosných drogových obchodů," uvedla dnes v závěrečné řeči státní zástupkyně.

V této části rozsáhlé kauzy bylo obžalováno 11 lidí a jedna firma. Tři z nich, kteří uznali vinu, již verdikt vyslechli. Soud uložil devítileté vězení Michalu Černému, který zajišťoval přepravu narkotik, a 7,5 roku vězení kurýrovi Janu Chalupovi. S podmíněným trestem od soudu odešla Magda Stříbrná, jejíž firmu využíval gang při zajištění nákladních vozů pro přepravu narkotik, aniž by o tom zřejmě věděla.

Kováč je na útěku, v e-mailech dříve zaslaných soudu vinu odmítl. To, že o činnosti gangu nic nevěděli a netušili, že pracují v jeho prospěch, shodně uvedlo před soudem i zbývajících sedm obžalovaných. Čelí obžalobě, že se podíleli na uskladnění či přepravě narkotik nebo legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Drogový velkosklad v Liberci. Muž skladoval tuny kokainu a hašiše, jde po něm Europol

Policie pátrá po Vilému Kováčovi, který podle policie v Liberci skladoval tuny drog. Devětačtyřicetiletý muž je na útěku a pátrá po něm i Europol. Hlavní zadavatel drogových zakázek, obviněný cizinec, je ve vazbě v Německu.

Pazderková je přesvědčena, že věděli, že se dopouští protiprávního jednání. "Všichni věděli, že činnost osob sdružených kolem Viléma Kováče je dlouhodobá, organizovaná a je zaměřená na páchání protiprávního jednání. Komunikace probíhala převážně prostřednictvím šifrovaných kanálů, datových přenosů a při konspirativních schůzkách na různých často měněných místech v hotelích, vozidel či restauracích," uvedla státní zástupkyně.

Tresty 17 let vězení navrhla Pazderková pro bratry Marka a Zdeňka Milatovi, kteří se podle obžaloby podíleli například na zajištěním celních dokladů pro přepravu zhruba tuny hašiše, kterou měl dostat gang z Litvy. Vězení na 9,5 roku žádá státní zástupkyně pro Arnošta Kučeru, který podle spisu vědomě pomáhal Kováčovi vyhýbat se sledování policií. Pro ostatní obžalované navrhla státní zástupkyně 8,5 roku. Jde o Kováčovu družku Veroniku Červeňovou a Pavla Bouška, kteří podle obžaloby pomáhali s legalizací výnosů z trestné činnosti, a také otce a bratra již odsouzeného Michala Černého, jemuž měli pomáhat.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ČR, soud, drogy, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.