Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Za důvěřivost seniorky z České Lípy zaplatily, jedna z nich cenu nejvyšší. Poté, co přišla o úspory, druhý den zemřela

Autoři | Foto Drbna

V lidskou tragédii se proměnil případ krádeže, kterého se v pondělí 6. ledna dopustili v České Lípě dva muži a to přesto, že se nejdříve zdáli býti spíše zachránci. Pomohli totiž při pondělní ledovce vstát 77leté ženě, která upadla na ledu před panelovým domem, v němž bydlela. Žena je proto z vděčnosti pozvala na kávu. Tady už se ale muži jako gentlemani nezachovali. Jeden z nich odvedl pozornost, druhý mezitím seniorku i její spolubydlící, která byla invalidní a upoutaná na lůžko okradl. Zatímco první ženě zmizely z peněženky jen 4 tisíce korun, druhá přišla o své celoživotní úspory, celkem 80 tisíc korun. Rozrušení z toho, že zůstala zcela bez prostředků pak bylo tak velké, že žena druhý den zemřela na srdeční selhání. Po obou zlodějích teď pátrá policie.

„V pondělí 6. ledna pokryla Českou republiku ledovka a ne jinak tomu bylo i v České Lípě. Když 77letá obyvatelka panelového domu v centru města vynášela v půl sedmé ráno odpadky do kontejneru, upadla a zůstala ležet na zemi. V té chvíli jí přispěchali na pomoc dva muži, zvedli ji a nabídli doprovod ke vchodu do domu. Paní byla z jejich milého chování dojatá a z vděčnosti je pozvala na kávu do bytu, ve kterém bydlela spolu se dvěma dalšími seniorkami,“ popisuje případ policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ženy uvařily slíbenou kávu a také nabídly každému za jejich pomoc 200 korun, které muži bez zdráhání přijali. „Jeden z nich pak byl obzvlášť výřečný a zcela strhl jejich pozornost během návštěvy na sebe. Jeho kamarád toho moc nenamluvil a brzy se z obývacího pokoje vzdálil s výmluvou, že musí na toaletu. Trochu zvláštní bylo, že se už zpátky nevrátil a z bytu bez rozloučení zmizel. Muž, který zůstal, však přítomné seniorky bavil svým vyprávěním, a proto nad tím moc nepřemýšlely. Asi po půlhodince odešel i druhý návštěvník s tím, že má nějaké povinnosti,“ popisuje další události policejní mluvčí.

To, že v domácnosti něco není v pořádku, zaregistrovaly ženy téhož dne odpoledne, když sháněly klíče od bytu, které měly být v zámku dveří. Později zjistily, že jedné z nich někdo sebral z peněženky 4 000 korun a druhé, 76leté nájemnici bytu, která byla po amputaci nohy a operaci páteře upoutaná na lůžko, odcizil 80 000 korun. „Byly to její veškeré peníze, které si dlouho spořila z invalidního důchodu. Okradené ženy nás následně kontaktovaly na tísňové lince 158. Muže, kteří jsou z krádeže podezřelí, popsaly následovně. Ten, co se u nich zdržel déle, byl podle jejich odhadu asi 45letý, štíhlý, vysoký zhruba 175 centimetrů. Měl snědou pleť, tmavé vlasy střední délky a delší neupravené vousy hnědé barvy. Oblečen byl do potrhaných riflí. Mluvil česky bez dialektu. Jeho kamarád byl mladší, asi 30letý muž snědé pleti. Měl tmavé, kratší vlasy a na krku tetování. Na sobě měl modrou bundu a bílé tepláky. Ten moc nekomunikoval,“ tlumočí popis obou pachatelů Ivana Baláková.

V souvislosti s krádeží peněz a klíčů po obou mužích nyní policie intenzivně pátrá. „Tento případ je jen dokladem toho, že se bezmocní senioři mohou stát obětí trestného činu i v situacích, které se jim zpočátku jeví zcela nevinně. Seniorům proto radíme, aby cizí lidi nevpouštěli do svých domácností za žádných okolností. I ze zdánlivého gentlemana se může vyklubat nakonec zloděj nebo ještě něco horšího,“ dodala.

Případ má velmi smutný konec. Invalidní seniorka, která v pondělí přišla o své úspory, zemřela z úterý na středu v důsledku srdečního selhání. Podle její rodiny jí krádež peněz, se kterými spojovala finanční zajištění své budoucnosti, silně rozrušila.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky krimi, krádež, policie, seniorky, Česká Lípa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.