So 15. 8. 2026Hana
Kultura

Výměna sedadel v hledišti, projektor i hudební nástroj orchestru. Kraj podpoří sedmi miliony Naivní a Šaldovo divadlo

VVeronika Dušková2 minuty čtení9. 6. 2022, 18:30
Divadlo F. X. Šaldy
Divadlo F. X. Šaldy · Foto: Divadlo F. X. Šaldy

Celkem sedm milionů korun poskytne Liberecký kraj v rámci investičních a neinvestičních dotací Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy. Díky financím se třeba vymění sedadla v hledišti Šaldova divadla, provedou se opravy i nakoupí potřebné vybavení.

Kraj uzavřel se statutárním městem Liberec memorandum, v souladu s tím je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu celkem 7 milionů na podporu zmíněných divadel, informoval v tiskové zprávě Filip Trdla, mluvčí Libereckého kraje. 

„Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

V Divadle F. X. Šaldy bude možné zrealizovat druhou etapu výměny sedadel v hledišti na druhém a třetím balkoně i výměnu podlahy, na tyto rekonstrukce kraj přispěje částkou 3 810 000 korun. 

V Malém divadle bude zase provedena úprava venkovního vstupního prostoru včetně nábytku, propagační vitíny a vývěsní plochy. Navíc divadlo zakoupí hudební nástroj pro potřeby orchestru. „Částka 790 000 korun pak pomůže při koupi projektoru s objektivem, který bude v Divadle F. X. Šaldy sloužit k projekcím během představení,“ doplnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Osvětlovací pult si díky dotaci ve výši 400 000 korun pořídí Naivní divadlo, nahradí tak současný z roku 2010. 

Kraj i město přislíbily dlouhodobou podporu

Kraj se spolu s městem Liberec dohodl na financování příspěvkových organizací s nadregionálním významem. Podle Trdly se Liberecký kraj zavazuje přispívat na investice a opravy libereckému Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu Liberec částkou 5 milionů korun po dobu deseti let počínaje rokem 2022. Příspěvek na činnost divadel činí 2 miliony.

Také Liberec přislíbil stejný závazek. Například zoologické a botanické zahradě bude přispívat na opravy a investice každoročně částkou 25 milionů korun. Pravidelně podpoří i činnost šesti městských poboček Krajské vědecké knihovny v Liberci.

„Jedná se o pokračování dlouholeté podpory. Mimo ni navíc před dvěma lety schválila krajská rada kvůli komplikované koronavirové situaci mimořádný příspěvek ve výši 10 milionů právě pro městské příspěvkové organizace. Je naší společnou odpovědností, aby instituce, jakými jsou liberecká divadla, ale i zoologická a botanická zahrada, galerie i muzeum, fungovaly a měly do budoucna co nejlepší podmínky pro další rozvoj,“ uzavřela náměstkyně Vinklátová.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne zlevnilaSpolečnost

Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne zlevnila

Paliva v Libereckém kraji od minulého týdne zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u tamních čerpacích stanic prodává v průměru za 41,43 koruny, před týdnem byl o 76 haléřů dražší. O 57 haléřů zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 43,90 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Od neděle 19. července, kdy přestala vláda regulovat ceny, nafta v kraji podle CCS zdražila o 4,20 koruny, benzin je aktuálně o deset haléřů dražší.

Na kole jen s přilbou spolu s horskými záchranáři opět v Jizerských horáchDoprava

Na kole jen s přilbou spolu s horskými záchranáři opět v Jizerských horách

V posledních letech se cyklistika stala neodmyslitelnou součástí českých hor. Milovníci přírody a sportu vyrážejí na horské trasy nejen na klasických kolech, ale také na koloběžkách či elektrokolech, kde roste počet úrazů. Cyklohlídka Na kole jen s přilbou navštíví o víkendu Jizerské hory a zapojí se také osvětová kampaň Pijte s Mírou.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook