Čt 13. 8. 2026Alena
Kultura

Liberecký rodák Otfried Preussler by oslavil stovku. Autora Čarodějova učně připomene několik akcí

Luboš Vrabec1 minuta čtení20. 10. 2023, 18:51
Liberecký rodák Otfried Preussler by oslavil stovku. Autora Čarodějova učně připomene několik akcí
Liberecký rodák Otfried Preussler by oslavil stovku. Autora Čarodějova učně připomene několik akcí · Foto: Kavárna Bez konceptu, Město Liberec, Anna Stárková a Martin Fryč

Významný světový autor knih pro děti a mládež Otfried Preussler se narodil 20. října 1923 v Liberci. Kulaté výročí je důvodem, proč si autora třeba Čarodějova učně nebo Malé čarodějnice připomenout právě i ve městě pod Ještědem.

Jeho knihy okouzlily miliony čtenářů, ať už třeba Malá čarodějnice nebo Čarodějův učeň, u nás proslavený geniálním animovaným filmem Karla Zemana, u jehož vzniku byl Otfried Preussler osobně.

Při příležitosti významného jubilea byl spuštěn web, který Preusslera připomíná. Už ve středu v liberecké knihovně začala výstava. V průběhu října až prosince 2023 pak budou na dvanácti místech po Liberci rozmístěné vybrané knihy Otfrieda Preusslera. „Dvanáct učedníků v tajemném mlýně, tam, kde sloužil i Krabat. Tucet míst jako symbol tajuplné dvanácté hodiny. Kavárny a další příjemná místa mohou být vaším setkáním s příběhy a pohádkami tohoto literárního velikána,“ uvedl knihkupec Martin Fryč, který se na připomínce Preusslera podílí.

Na listopad se pak chystají další akce pro školy a veřejnost a připomínání libereckého rodáka se završí pouličním představením Cesty Otfrieda Preusslera na motivy jeho okouzlujících vánočních příběhů.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Liberecký flašinetář je zpět. Podívejte se na fotky z prvního dne festivaluKultura

Foto: Liberecký flašinetář je zpět. Podívejte se na fotky z prvního dne festivalu

Na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci odstartoval včera populární mezinárodní festival Liberecký flašinetář, který letos píše již svou 17. kapitolu. Do centra města zamířili muzikanti v dobových kostýmech z Česka, ale i mnoha dalších evropských zemí, aby rozezněli historické i moderní mechanické stroje. Pro všechny návštěvníky je celý festival přístupný zdarma a pokračovat bude i dnes. Podívejte se na fotogalerii z prvního dne.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook