Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO. Jako první přírodní památka u nás

ČTK3 minuty čtení28. 7. 2021, 17:15
Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO. Jako první přírodní památka u nás
Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO. Jako první přírodní památka u nás · Foto: Luboš Vrabec

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení dnes rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Snaha o zápis je společným projektem několika zemí z Evropy, původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami. „Na seznam se dostalo devět bezpodmínečně a dalších šest je tam s podmínkami," uvedl Pelc.

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií. Nejcennější vnitřní část má zhruba deset kilometrů čtverečních a kolem je ochranné, zhruba 17kilometrové pásmo.

Ředitel AOPK František Pelc po zkušenostech z jiných přírodních lokalit zařazených na seznam UNESCO nepředpokládá ani, že by zájem turistů o toto místo výrazně stoupl. „Navýšení návštěvnosti kvůli fenoménu UNESCO je zpravidla v řádech procent, pět, deset, 20. To není nic dramatického," řekl.

Podle ředitele regionálního pracoviště Liberecko Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Jiřího Huška na severní svahy nemíří zdaleka tolik turistů jako do jiných částí Jizerských hor. „Chodí tam lidé, kteří vyhledávají více přírodní krásy. Ono je to také terénně mnohem složitější, je to namáhavější. Je to lokalita, kde se na kole nelze pohybovat s výjimkou Viničné cesty," uvedl. Hušek neočekává ani po případném zápisu na seznam UNESCO, že by se rozšiřovala síť turistických stezek. „Bohatě stačí. Atraktivity, co tam vidíme, ať jsou to některé skalní vyhlídky, Frýdlantské cimbuří, Ořešník a podobně, anebo vodopády a peřeje potoků, jsou zpřístupněné už teď. A není žádný důvod, aby se další části otevíraly pro turistiku," dodal.

Snaha o zápis je společným projektem několika zemí z Evropy. Původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami. Podle Pelce hodnocením bez výhrad prošlo devět lokalit včetně Jizerskohorských bučin, ale při dnešním rozhodování se budou posuzovat i další. „Předpokládáme, že dalších pět šest lokalit by mohlo na seznam doputovat," dodal Pelc. V minulosti se podle něj Česko neúspěšně na seznam UNESCO jako přírodní památku pokoušelo zapsat například Žofínský prales v Novohradských horách nebo skalní města Českého ráje.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
Č
Čtenář30. 7. 2021, 9:33
Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. A hups, máme ji v českém lese. Holt jsem z Marsu. Štěstí, že ne ze Země.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook