Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Nejsilnější ročník v historii. Festival Banát přiveze do Rumunska dvě desítky kapel

Michael Daněk2 minuty čtení14. 7. 2026, 20:00
Nejsilnější ročník v historii. Festival Banát přiveze do Rumunska dvě desítky kapel.
Nejsilnější ročník v historii. Festival Banát přiveze do Rumunska dvě desítky kapel. · Foto: Festival Banát

Jubilejní patnáctý ročník Festivalu Banát nabídne dosud nejhvězdnější program. Od 19. do 23. srpna 2026 se v česky mluvící vesnici Eibenthal v rumunském Banátu představí 24 interpretů a kapel z české nezávislé hudební scény. Návštěvníci se mohou těšit na mix rocku, hip hopu, folku i alternativní hudby.

Mezi hlavní hvězdy letošního ročníku patří Lenka Dusilová, rapper Rest, skupiny Midi Lidi nebo Mutanti hledaj východisko. Na festival se vrátí také oblíbené stálice, například Circus Problem, 12:Piet, Cimbálová muzika Pentla, David Pomahač, Timudej, Lucie Redlová či Bára Zmeková. Výjimečnou událostí bude comeback hiphopové skupiny Bow Wave, která odehraje svůj první koncert po více než osmnácti letech právě v Banátu.

Festival se nebude odehrávat pouze v Eibenthalu. Část programu zamíří i do okolních českých vesnic, například do Bígru, kde se uskuteční tradiční Bígerská noc. Vedle koncertů organizátoři připravují také výlety do okolní přírody, divadelní představení, workshopy nebo program pro děti.

„Festival spojuje všechny generace a čím dále více ho otevíráme rodinám s dětmi. To je zároveň naše hlavní myšlenka a vize, se kterou již patnáctým rokem takto velkou akci připravujeme. Naším cílem je podpořit místní krajany, aby se zdejší vesnice nevylidňovaly. Místním lidem ukazujeme, že i když žijí tisíc kilometrů od naší republiky, že na to nejsou sami, že jim chceme pomoci udržet zdejší tradici a historii. Postupně obnovujeme komunitní život, služby, vzdělávání pro děti a podnikatelské příležitosti. České vesnice v Banátu příští rok oslaví úctyhodných 200 let od svého založení,“ říká Štěpán Slaný, zakladatel a ředitel festivalu.

Cestu na festival letos usnadní nové přímé letecké spojení z Prahy do rumunského Temešváru, odkud lze pokračovat veřejnou dopravou přes Oršavu do Eibenthalu. Vypraven bude také tradiční festivalový vlak Banát Expres, který vyráží z Prahy den před začátkem akce a během cesty nabídne improvizované koncerty.

Festival Banát vznikl v roce 2012 jako pokračování menších kulturních akcí pořádaných v českých vesnicích rumunského Banátu. Vedle hudebního programu si klade za cíl podporovat zdejší krajanskou komunitu a pomáhat zachovávat českou kulturu a tradice v regionu, kde dodnes žijí tisíce potomků českých přistěhovalců.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vySpolečnost

Velký zátěžový test aplikace eDoklady. Pomozte státu a zapojte se i vy

Digitalizace české veřejné správy překročí další milník - vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Potřebuje totiž ověřit připravenost aplikace eDoklady před podzimními volbami. K tomu, aby zátěžový test funkčnosti aplikace proběhl co nejlépe, je potřeba několik desítek tisíc lidí, kteří si naráz aplikaci otevřou. Pomůžete Ministerstvu vnitra a Digitální informační agentuře (DIA)? Zapojení je dobrovolné a zabere jen několik okamžiků.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook