St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Do úprav sídliště Žižkův Vrch dal loni Jablonec desítky milionů

ČTK2 minuty čtení16. 1. 2016, 15:09
Nový chodník na Žižkově Vrchu
Nový chodník na Žižkově Vrchu · Foto: Jablonec nad Nisou

Do úprav sídliště Žižkův Vrch v Jablonci nad Nisou dalo loni město přes 45 milionů korun. Zhruba 70 procent nákladů by měla zaplatit Evropská unie. Obytný soubor má opravené ulice i veřejná prostranství, přibyla místa k parkování, kontejnerová stání i hřiště. Poslední akce tam byla dokončena v závěru loňského roku.

Úpravy lokality byly financovány z Integrovaného programu rozvoje města Žižkův Vrch (IPRM). K dispozici v něm bylo 4,4 milionu eur (119 milionů Kč). Zhruba 40 procent peněz bylo určeno na revitalizaci panelových domů, nové výtahy, okna, rozvody nebo zateplení, větší část peněz směřovala na opravy a rekonstrukce veřejného prostoru. Zatímco na veřejná prostranství mohl program poskytnout dotaci do 85 procent nákladů, v případě domů byla dotace mezi 40 až 60 procenty.

Loni se úpravy dotkly zejména vnitrobloku ulic Liberecká - Lípová - Budovatelů. Od dubna se rekonstruovala nejen hřiště, ale také komunikace a chodníky. Vznikla nová kontejnerová stání v ulici Na Vršku a Lípová, opravou prošla opěrná zeď v ulici U Nisy a starou prošlapanou stezku od ní do ulice Na Vršku nahradil nový chodník. "Zrekonstruované jsou i obslužné komunikace ve vnitrobloku včetně dvou parkovišť," uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

Lokalita získala i čtyři nová dětská hřiště: v ulici U Nisy, u obytného bloku Abeceda, ve vnitrobloku ulic Liberecká - Lípová - Budovatelů a u lesoparku v ulici Plynární, kde přibylo také nové fitness hřiště pro všechny generace. V rámci projektu byla vybudována i dvě sportovní hřiště v lesoparku a ve vnitrobloku. "Realizace probíhala od října 2014 do října 2015. Závěrečné vyúčtování projektu s žádostí o proplacení dotace z EU jsme předložili koncem listopadu loňského roku," řekla manažerka IPRM Iveta Habadová.

Nákladnou revitalizací prošel i obytný soubor Nová Pasířská. Vedle nových komunikací a chodníků dostal moderní veřejné osvětlení. Kontroverzní součástí projektu byla revitalizace zeleně, která vyvolala u místních obyvatel pobouření. "Ani zdánlivě zdravý pařez není zárukou toho, že kmen nebyl například v metrové výšce dutý a nehrozil rozlomením. Masívní řezy větví jsou jen vstupní branou pro dřevokazné houby, které strom zahubí," vysvětloval tehdy lidem dendrolog Josef Souček, který posuzoval stav 307 dřevin. Vykáceno jich nakonec bylo 99 a nahradilo je 112 nových.

Projekt revitalizace oblasti Žižkův Vrch připravoval Jablonec od roku 2009. V plánu byla původně i výstavba nových parkovišť pro 141 aut. Z projektu ale nakonec sešlo, lidé se podle Hozové postavili proti.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook