St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Příhraniční Hrádek nad Nisou dnes ovládl Masopust, už potřetí

ČTK2 minuty čtení6. 2. 2016, 14:40
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Hádek nad Nisou

Hlučný a nevázaný Masopust s nezbytnou kobylou, medvědem, nevěstou, bábou a dalšími maškarami ovládli dnes příhraniční Hrádek nad Nisou. Masopustní průvod tu obnovili před třemi lety a od té doby se s každým rokem průvod masek rozrůstá a také zastávek po městě přibývá. Starosta Josef Horinka předal, byť nerad, vládu nad městem spolu se symbolickým klíčem krátce po desáté. Pak už město ovládla radost a veselí.

A zatímco cikánky roznášely mezi maškary a přihlížející koblihy a něco "na posilněnou a na zahřátí", z oken radnice létaly bonbóny a sladkosti pro děti, ale také třeba jitrnice. Ty ovšem hygienicky balené. Pak už průvod dobré stovky maškar vyrazil za doprovodu dechovky do ulic. První štací byla hned za rohem restaurace Konírna. "Hospodyně a hospodáři ať svítí úsměv na tvé tváři, právě přišel průvod masek, aby se tu chvíli zasek. Za vše pěkně děkujem blahobyt vám vinšujem," ohlašoval návštěvníky Masopust jinak zvaný též Strakatej.

Na každém zastavení se odehrává zhruba totéž: hospodář a hospodářka přivítají maškary, pohostí je, hraje hudba, zpívá se a tančí. Medvěd tančí s hospodyní. Ženich žádá požehnání od hospodáře. Kobyla provokuje, ras ji krotí. Hospodyně hostí masky a rozdává pamlsky. Přebytky se ukládají na vůz, který táhnou masopustní maškary. Takových zastavení čekalo dnes na maškary přes deset. "Obcházíme vybrané restaurace a místa, která se nám už i sama nabízejí," řekl Horinka. Zatímco v prvním roce to podle něj bylo hlavně o těch restauracích, dnes už přibývá i domácností, kde chtějí maškary přivítat a pohostit.

Masopust je zvyk s pohanskými kořeny, který v jisté podobě slavili už staří Řekové, Římané i Slované. Dnes je to období od Tří králů po předvelikonoční postní období, které začíná 40 dní před Velikonocemi tzv. Popeleční středou. Ta letos připadá na 10. února. Masopust tak dává možnost si naposledy užít nejen veselí, ale i dobrého jídla a pití. To dnes čekalo na maškary nejen na jednotlivých zastávkách, ale i v cíli, kterým byla hasičská zbrojnice se zabijačkovými hody.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětlujeSpolečnost

Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětluje

Bílí tygři byli dlouhá léta ikonou liberecké zoo. Do zahrady pod Ještědem přijeli v roce 1994, v roce 2018 ale vedení zoo oznámilo, že s jejich chovem končí. Tedy, že je nebude dále rozmnožovat, i když jedna tygřice je v zoo stále k vidění. Přestože od té doby uplynulo už 8 let, lidé se stále hojně ptají: Proč už nechcete bílé tygry chovat? A zoo vysvětluje.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook