St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Železný Brod zbourá bývalý Exatherm a pozemek vyčistí od rtuti

ČTK1 minuta čtení23. 11. 2016, 17:09
Ilustrační foto; Exatherm
Ilustrační foto; Exatherm · Foto: Železný Brod

V Železném Brodu na Jablonecku připravují demolici budov bývalého závodu Exatherm, který leží nedaleko řeky a autobusového nádraží. Pozemek chce město vyčistit a vytvořit tam plochu pro trávení volného času. Areál, kde se léta vyráběly teploměry, je kontaminovaný rtutí a jeho sanace přijde podle odhadů na 15 milionů korun. Radnice získala na sanaci areálu dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Nevyužívaný areál koupila před lety radnice zhruba za 7,5 milionu korun. Jde o prostor v centru města v blízkosti panelového sídliště. Město se podle Lufinky snažilo některé objekty pronajmout, zájem ale nebyl a areál zůstal prázdný. Hlavně objekt, kde se v minulosti plnily teploměry rtutí, je navíc natolik kontaminovaný, že ho ani nelze využít a je nutné ho zbourat. "S materiálem se bude nakládat jako s nebezpečným odpadem, což sanaci prodražuje," dodal starosta František Lufinka (Za rozvoj města).

Průzkum areálu a měření na začátku letošního roku ukázaly, že prostor je silně kontaminován rtutí. Budovy proto půjdou k zemi a bude částečně nutné odtěžit zeminu. Celý prostor se musí vyčistit, s další zástavbou radnice nepočítá. "Bylo by to komplikované," řekl Lufinka. Vzniknout by tam měl prostor k odpočinku a rekreaci se zelení, herními prvky, případně dráhou pro in-line bruslení.

Sanace areálu je jedním ze stovky projektů, na něž nedávno ministerstvo životního prostředí rozdělilo 300 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. V Libereckém kraji jde o největší projekt. Podporu získaly ještě dva projekty, jejichž cílem je analýza znečištění bývalého areálu slévárny v Žandově na Českolipsku a bývalé textilní továrny v Rokytnici nad Jizerou, každý zhruba za 2,5 milionu korun.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětlujeSpolečnost

Proč už nechcete chovat bílé tygry, ptají se návštěvníci. Liberecká zoo vysvětluje

Bílí tygři byli dlouhá léta ikonou liberecké zoo. Do zahrady pod Ještědem přijeli v roce 1994, v roce 2018 ale vedení zoo oznámilo, že s jejich chovem končí. Tedy, že je nebude dále rozmnožovat, i když jedna tygřice je v zoo stále k vidění. Přestože od té doby uplynulo už 8 let, lidé se stále hojně ptají: Proč už nechcete bílé tygry chovat? A zoo vysvětluje.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook