Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jizerská padesátka v létě? Velká výzva pro běžecké fajnšmekry, ale i program pro celé rodiny

PR článek

Nejočekávanější, nejdelší, nejpopulárnější. Letní Jizerská je ozdobou seriálu Běhej lesy. Však díky tomuto závodu vznikla celá série, která dnes čítá už osm závodů. Běžkařská Jizerská 50 sice přes léto odpočívá, ale sportovci se mohou vydat po jejích stopách i v létě. Už 26. srpna se do Jizerek vydá lesní smečka v rámci seriálu Běhej lesy! Odvážlivci mohou zkusit celou trasu legendárního běžkařského maratonu odběhnout po svých. Kratší trasy závodníky zase zavedou na úchvatná místa Jizerských hor, kam by se v zimě dostávali horko těžko.

Zkus si Jizerskou 50 bez bílého závoje

Jak vypadá bufet na Knajpě bez sněhu? Jaké nevšední květiny rostou na loukách na Jizerce? O kolik je náročnější 50 kilometrů uběhnout, než ujet na běžkách? Letní verze umožňuje vidět Jizerky z jiného úhlu, než jak jsou známé z běžek, kdy krajinu a cesty schovává sníh. Na trase naše nohy místo stop ve sněhu poznají šotolinové cesty, lesní silničky, ale i legendární jizerské panelky.

Padesátka je výzva – nejdelší trasa v seriálu, která se díky své délce řadí mezi ultramaratony. Její převýšení ale není nikterak extrémní, asi 850 metrů a organizátoři si jsou dobře vědomi, že pěšky to jde pomaleji než na běžkách. Z toho důvodu chystají na trati hned deset občerstvovacích stanic (na lyžích je jich k dispozici pět), a tak se nemusíte bát, že by vám na trati došla voda a jídlo. Každé čtyři až pět kilometrů budete mít možnost se občerstvit, abyste takovou trasu s úsměvem zvládli. Neváhejte, na nejdelší trať zbývá posledních pár desítek volných míst!

Trasy pro každého běžce 

Letní Jizerská 50 ale rozhodně není jen pro ostřílené ultramaratonce, kteří pravidelně trénují. Trasu na 11 kilometrů zvládne každý rekreační sportovec. Delší závod na 23 kilometrů je naopak skvělou výzvou pro kohokoliv, kdo má už něco naběháno. Obě tratě vedou divokou západní částí pohoří, kde nejsou žádné vesnice. Specialitou je úsek po zrekonstruované hrázi přehrady Černá Nisa. Trasa na 23 kilometrů se podívá také na legendární místo zimní Jizerské 50 - Hřebínek, ale místo lesní silnice vede terénem po naučné stezce.

Tratě v Jizerkách nevedou po úplné rovině jako třeba v Lednici, ale zdejší stoupání nejsou nikterak prudká a rozhodně se nemusíte bát, že byste se někde museli plazit po čtyřech. Alternativou může být také charitativní PVZP FénixRun, který je dlouhý pouhých 5 kilometrů. Na Jizerské 50 RUN budeme podporovat nadační fondy Modrý hroch a Ze Srdce PVZP. 

Kde jinde si vyzkoušet běhání v horách? Sportovci z Liberecka a Jablonecka Bedřichov dobře znají, protože ho mají doslova za bukem, ale do nitra Jizerek se dá snadno dostat až třeba z Prahy. 

Akce pro celou rodinu i všechny sportovní univerzály

Do Bedřichova může přijet celá rodina. Nejmenší si mohou vyzkoušet tradiční dětské závody Dr. Max. Startovní pole je v seriálu Běhej lesy rozděleno do šesti kategorií od nejmenších Šnečků po velké Kolouchy a Laně. Jizerské hory navíc nabízejí spoustu dalších snadno dostupných výletních cílů, a tak se přímo nabízí strávit v Bedřichově i neděli.

Jste opravdovými sportovci, kteří jsou aktivní po celý rok? V tom případě by vám neměla uniknout lyžařsko-běžecká výzva o Krále a Královnu Jizerek. Podmínky jsou jednoduché: stačí zaběhnout jakoukoliv trasu na zimní ČEZ Jizerské 50 a Běhej lesy Jizerské. Výkony se ohodnotí v závislosti na tom, kolik mužů nebo žen jste na trase porazil(a) a také podle toho, jak dlouhou trasu jste běžel(a). Nejlepší muž a nejlepší žena budou korunováni na Krále a Královnu Jizerek se vší slávou, která k tomu patří. Na stupně vítězů vstoupí s korunovačními klenoty, které doplní putovní zlaté boty a hole. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky jizerská 50, závod, běhej lesy, jiz50, čez

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petko Kotov

I bych se zúčastnil, ale neběhám... kdyby to šlo udělat i jako procházku, tzn. bez časového limitu či třeba jedenáct kilometrů ne na dvě a půl (myslím, že to je limit) hodiny, ale třeba čtyři, aby to člověk mohl fakt jít, dívat se po okolí a užívat si přírodu bez sledování času a hlídání limitu, to by bylo.

Úterý, 29. srpna 2023, 00:05Odpovědět

Jizerská padesátka v létě? Velká výzva pro běžecké fajnšmekry, ale i program pro celé rodiny  |  Sport  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.