sobota 24. října 2020 Nina

Tygři jdou do boje o body. Dnes narazí na Kärpät Oulu

Nazout brusle, obléct výstroj a jde se na věc! Ve hře jsou body, prestiž i obdiv hokejové veřejnosti. Přestože česká extraliga otevře brány až v září, o slovo se už koncem posledního prázdninového měsíce hlásí Liga mistrů. A Tygry čeká na úvod nepříjemná konfrontace s finským Kärpätem Oulu.

V horkých týdnech je zápolení v ledovém kolbišti tradičně příjemným zpestřením. Pokud jde navíc o bitvu mezinárodních celků a vítězi přibudou do tabulky plusová znaménka, dostává duel zcela odlišné rozměry.

Pryč jsou přípravné zápasy a modelová utkání, na řadu přichází Liga mistrů! Tedy projekt, jenž navazuje na svého předchůdce s názvem European Trophy. Cíl je stejný: pečlivě připravit jednotlivé celky na novou sezonu, poznat jiný styl hokeje i změřit síly se zahraničními protivníky.

Liberečtí mají ve skupině "A" kromě finského soupeře ještě Košice a Kolín nad Rýnem. První místo zajišťuje postup, dál jdou i nejlepší týmy z druhých míst. "Donutí nás to k dobrým výkonům. Navíc máme ve skupině tři mistry, tak co víc si přát?" usmíval se kouč Bílých Tygrů Pavel Hynek.

Jeho svěřenci dosud stihli sehrát pět duelů z kategorie přátelských. Severočeši z nich vyšli s negativní bilancí tří porážek, jedné remízy a těsného vítězství po samostatných nájezdech, když na domácí půdě skolili Hradec Králové.

Teď musí výrazně přidat. Především pak v ofenzivě, kde je sráží slabá produktivita. Pro modrobílé může být vztyčeným ukazováčkem i poslední vzájemný souboj proti Kärpätu, v roce 2011 totiž liberecká smečka prohrála na finské půdě 1:4.

Týmy z dálného severu jsou pro hokejového fanouška z malé země v srdci Evropy vždy tak trochu malou neznámou. Finská či švédská liga přeci jen nepatří mezi destinace, jejichž dění by průměrný smrtelník s údivem hltal.

Přesto zde platí několik základních pravidel: soupeři většinou sází na rychlonohé mladíky z tamních hokejových líhní, mužstva se opírají o bruslivý hokej a těží ze skvělé taktické připravenosti.

A Kärpät? Těžký oříšek. To bezesporu. Tým z šestého největšího města země loni s přehledem vyhrál základní část finské soutěže a na jedničku si vedl i v play-off, kde si dokráčel pro celkové vítězství. V mužstvu působí dva Češi – Vladimír Eminger a Ivan Huml, vedle nichž září například také zkušený reprezentační útočník Mika Pyörälä.

V loňské sezoně ale tým během turnaje European Trophy tápal. Oulu sice porazilo královéhradecký Mountfield nebo Brno, ale svoji skupinu nakonec zakončilo na pátém místě se shodnou bilancí čtyř výher i porážek. Mimochodem, z vítězství v turnaji se před rokem radoval jiný finský tým tým – JYP Jyväskylä. Útočník Pyörälä z Oulu se však vklínil do All star výběru čtyř nejlepších hráčů.

Napsal Lukáš Šonský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.