Počasí dnes11 °C, zítra14 °C

FOTO, VIDEO: Hrochová vylepšila rekord na 12 km o pět minut, Pavlišta ovládl Nature Run na dlouhé trati

Druhý ročník Mattoni Liberec Nature Run, desátý závod sezony RunCzech, ovládl v 23 kilometrů dlouhém závodu Vít Pavlišta v čase 1:26:16. Mezi ženami byla jasně nejlepší Marcela Rambová (1:47:57). Na kratší trase na 12 kilometrů překvapivě dominoval jizerský vytrvalec Robert Heczko, který zvítězil v čase 0:43:31. Nejlepší ženou na této kratší distanci pak byla plzeňská Tereza Hrochová (0:48:11), které patří nový rekord závodu. Všichni čtyři vítězové se museli popasovat s náročným počasím - déšť, bláto, sychravo a kluzká trať.

Vít Pavlišta potvrdil svou celoroční dominanci v domácí špičce. Skvěle se připravil a vládl také doma v Liberci, kde si těžké, ale sladké vítězství náležitě vychutnal. „Mohlo to být dnes i těžší. Běžel jsem si své tempo a neměl jsem s kým závodit. Záleželo na mně, jak těžké si to udělám,” uvedl vítěz 23kilometrového klání Vít Pavlišta a dodal, že déšť a bláto trasu ještě ztížily. „Nahoře bylo docela zima, foukalo, povrch byl zároveň dost kluzký a bahnitý. Určitě to byly těžší podmínky než vloni,” říká borec, jemuž se letošní sezona ohromně vydařila.

Závody RunCzech, do nichž zasáhl, buď vyhrál jako nejlepší Čech, nebo je ovládl celkově. „Letos se mi vážně zadařilo. Očekával jsem, že půlmaratony budu běhat lépe a žádný skvělý čas jsem tam nezaběhl, ale maraton byl skvělý a „desítka” také. Takže jsem celkově spokojený,” bilancoval.

Za Pavlištou doběhl na Mattoni Liberec Nature Run jako druhý v pořadí Karel Splítek v čase 1:33:18. Třetí místo si také s velkým náskokem zajistil David Vaněk (1:34:58).

Ohromnou radost měl v cíli 12kilometrového mužského závodu Robert Heczko. Jizerský běžec navzdory rozbahněné trati nasadil velmi rychlé tempo, předstihl svého největšího soupeře Ondřeje Fejfara a v čase 0:43:31 vybojoval vítězství. „Jsem vážně spokojený, počasí bylo skvělé a mně se běželo parádně. Mám rád, když je zima, dobře se mi pak dýchá. Takže si dnes všechno sedlo,” řekl nadšený Heczko, který předpovídal, že se závod rozhodne ve výběhu k lomu. „Ještě u zoo jsem za sebou Ondru Fejfara slyšel, ale na točce, kde se trať začala zvedat, už jsem o něm nevěděl,” dodal. Heczko má za sebou také podařenou sezonu a před uzavřením ročníku se ještě chystá běžet na závěr maraton.

Druhý Ondřej Fejfar (0:46:58) doběhl do cíle šťastný, ale vysílený. Nachlazení mu tentokrát obhajobu zlata z loňska znemožnilo. „Necítím se po nemoci ještě v pohodě, takže jsem od začátku běžel s drobnou rezervou. Když jsem viděl, že Robert Heczko běží rychle, tak jsem ho pustil před sebe a šel si na druhé místo,” líčil po doběhu Fejfar. „Zároveň nemám moc rád deštivé počasí. Na druhou stranu je podzim, máme závod v terénu a patří to k tomu. Paradoxně jsem si však závod užil a byla to skvělá příprava na mistrovství světa v běhu do vrchu,” připomněl. Bronzovou příčku pro sebe získal příbramský Michal Burian (0:47:35).

Na dámské „dvanáctce” kralovala elitní česká závodnice Tereza Hrochová z Plzně. V cíli se její čas zastavil na hodnotě 0:48:11, na další v pořadí měla ohromnou rezervu a ještě vylepšila traťový rekord závodu o 5 minut. Překonala tak loňské maximum Jany Pekařové 0:53:02. „Vůbec jsem si nehlídala čas, jen jsem sledovala své tempo a dnes se mi běželo velmi dobře. Na trati to bylo krásně, líbila se m a, vyhrála jsem, takže jsem moc ráda,“ říkala nadšeně vítězka Mattoni Liberec Nature Run na 12 km, která narozdíl od jiných závodníků nezvolila teplý zimní mundur, ale spíše lehkou dráhařskou soupravu. „Při běhu mi bývá hodně teplo, takže jsem zvyklá běhat málo oblečená,” usmívala se.

O druhé místo se však strhl boj. Nakonec ho pro sebe urvala Petra Hynčicová z Dukly Liberec (0:54:50) a na třetí místo odsunula Lujzu Slavíkovou (0:54:57).

Ženský závod na 23 kilometrů ovládla Marcela Rambová v čase 1 hodina 47 minut a 57 vteřin a zvítězila tak téměř o minutu před stříbrnou Evou Žáčkovou (1:48:52). Ze třetího místa se radovala Lucie Slámová (1:52:42). Čtvrtá doběhla Štěpánka Dzanová a až jako čtvrtá protnula pásku nejlepší zahraniční závodnice Ekaterina Zanozina z Ruska (1:53:04).

Mattoni Liberec Nature Run se zúčastnilo celkem 2 673 běžců. Na delší trať na 23 km nastoupilo 1 289 vytrvalců, na start kratšího závodu na 12 km se postavilo 1 394 závodníků. Celý den odstartoval dm rodinný běh, jehož se zúčastnilo 708 rodičů a dětí.

Na Mattoni Liberec Nature Run vyvrcholila RunCzech běžecká liga 2019. Před závodem mělo 283 běžců šanci získat titul RunCzech Star, určený vytrvalcům, kteří dokončí i poslední závod sezony a tím byl letos poprvé i ten v Liberci. RunCzech běžecká liga se letos skládala ze Sportisimo 1/2Maratonu Praha, Volkswagen Maratonu Praha, Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary, Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, Birell Grand Prix Praha 10 km, Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem a Mattoni Liberec Nature Run. Na novopečené RunCzech Stars čeká brzy také speciální galavečer v Praze.

Běžecká sezona RunCzech bude zakončená posledním závodem v Itálii Sorrento Positano. Ten se odehraje 1. prosince jako jeden z nejhezčích závodů vůbec a vytrvalci si na něm mohou vybrat trať Panoramica na 27 km, nebo Ultramarathon na 54 km. Běží se totiž za nádherného počasí podél pobřeží Amalfi na krásném profilu trati. Češi tu bývají nejzastoupenějším zahraničním národem ve startovní listině.

Tisková zpráva | Foto Nature Run

Štítky Nature run, Liberec, běh, Vít Pavlišta, Mattoni, Tereza Hrochová, rekord, RunCzech, Praha, Volkswagen, Grand Prix, SPORTISIMO

FOTO, VIDEO: Hrochová vylepšila rekord na 12 km o pět minut, Pavlišta ovládl Nature Run na dlouhé trati  |  Ostatní sporty  |  Sport  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje