Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Čtvrtek 8. června 2023  |  Svátek má Medard

V Turnově přibude další obor, budou se zde vyučovat sládci

Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově od příštího roku rozšíří nabídku svých oborů. Nově se zde budou vzdělávat budoucí sládci. Tento obor se navíc otevře v Libereckém kraji poprvé v historii.

Zájem o otevření tohoto oboru má zejména Český svaz pivovarů i sladoven. „V současné době jsou v republice pouze čtyři místa, kde je možné tento obor studovat, přestože nárůst pivovarů a minipivovarů je enormní,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa. Obor s oficiálním názvem Výrobce potravin se zaměřením Pivovarník - Sladovník jistě ocení všechny pivovary, kterých v poslední době i v našem regionu přibývá, o kvalifikované pracovníky je ovšem nouze.

K výuce tohoto oboru je samozřejmě potřeba i praktické zázemí, to prozatím poskytne zámecký pivovar Svijany. Pokud by byl o obor velký zájem, zvažoval by kraj výstavbu školního pivovaru. V rámci výuky budou se školou spolupracovat i další pivovary, které zajístí dostatek odborníků a techniky pro kvalitní výuku.

Vedle většího počtu sládků by mělo přibýt i praktických sester. Letos mohli zájemci tento obor poprvé studovat v České Lípě, od příštího roku bude otevřen i na Gymnáziu v Jilemnici. „V souvislosti s touto změnou je nutné upravit i současný název školy, který od příštího roku bude Gymnázium a Střední zdravotnická škola v Jilemnici,“ dodal Tulpa. Rozšíření nabídky oboru Praktická sestra požadovalo hned několik nemocnic, například nemocnice ve Vrchlabí, Jičíně, Jilemnici i Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie Vysoké nad Jizerou.

 

Foto Jan Luxík

Štítky Turnov, sladovník, pivovarník, pivovar, Liberecký kraj, Petr Tulpa, Jilemnice, Pivovar Svijany, Nemocnice Vrchlabí, s.r.o.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.