pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Fandíme kuňce ohnivé. Kraj se snaží zlepšit podmínky pro život této žabky

Liberecký kraj nezapomíná ani na faunu a flóru ve svém regionu. Díky více než tříletému úsilí se podařilo vybudovat ideální podmínky pro kuňku ohnivou a další živočichy. Skvělé zázemí najde žabka hned na dvou místech na Českolipsku.

Jedná se o lokality a zároveň přírodní památky Cihelenské a Manušické rybníky. „V těchto lokalitách došlo na kácení náletových stromů a keřů nebo kosení rákosí,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička. Díky tomu si mohou nyní obojživelníci užívat mnohem lepší podmínky.

„Nyní si mohou obojživelníci vybrat z různých vodních ploch a různé míře oslunění,“ informoval radní Jiří Löffelmann. Jak se ukázalo, nové plochy si oblíbily nejen kuňky. Odborníci zde na začátku dubna našli i zástupce ropuchy obecné, blatnice skvrnité nebo skokana štíhlého. Navíc se ukázalo, že tůně přilákaly i nejednoho zástupce ptačí říše. Spatřen zde byl například pár husice egyptské.

V letošním roce bude úprava zdejších míst pokračovat, aby se zde obojživelníkům i nadále dařilo. Aby se měla kuňka ohnivá dobře, vynaložil kraj nemalé peníze, více než 2,5 milionu korun. Velkou část ale pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Zmíněné rybníky nejsou jediné, kterým by se mělo dostat větší pozornosti. „Podobný projekt připravujeme na Stružnických rybnících a v nivě Ploučnice za Českou Lípou,“ informovala radní Radka Loučková Kotasová.

Foto pixabay.com

Štítky kuňka ohnivá, žába, kraj, životní prostředí, Českolipsko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.