neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Kraj do boje se suchem a na podporu zadržení vody dá osm milionů

V příštím roce půjde do dotačního programu na zadržení vody a zmírnění dopadů sucha celkem osm milionů korun. Žádosti bude možné podávat až do 10. dubna.

Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině a zmírnění dopadů sucha má Liberecký kraj v dotačním programu na příští rok připraveno víc než osm milionů korun. Spolu se samotnými projekty kraj podporuje také odborné poradenství pro potenciální žadatele, které nabízí krajská společnost Agentura regionálního rozvoje, řekla vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Jitka Šádková. O dotace bude možné žádat od února do 10. dubna 2020.

Projekty zaměřené na zadržení vody podpořil kraj poprvé v letošním roce, kdy bylo v programu šest milionů korun. Na všechny se ale nedostalo, neuspokojení zájemci tak mají možnost požádat znova. „Cílem programu je zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování tůní či mokřadů, revitalizaci toků, zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů a byl nejvyšší v republice,“ doplnil radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann.

Z programu je možné získat podporu i na projekty zaměřené na zasakování dešťové vody v městském území. Takový projekt připravují například v České Lípě. „Chceme na dvůr mezi budovami městského úřadu umístit zařízení, které by umožňovalo jímat, čistit a přečerpávat dešťovou vodu tak, aby se dala používat na zalévání a k úklidu. V době, kdy je vody málo, jsou zrovna toto činnosti, u kterých se dá pitná voda nahradit upravenou dešťovou,“ řekl místostarosta Martin Brož. Jde podle něj o pilotní projekt.

Na drobná opatření, jako je budování tůní či obnova mokřadů, mají podle Šádkové zájemci možnost žádat o dotace také z programu Podpory ochrany přírody a krajiny, kde je k dispozici 2,8 milionu korun. Tyto dotace jsou určené na malé projekty, získat je možné od 20.000 do 150.000 korun, zatímco z programu podpory retence vody mohou žadatelé na svůj projekt od kraje dostat 70.000 korun až milion.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky voda, správa, počasí, sucho, dotace, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.