pátek 27. listopadu 2020 Xenie

O kotlíkové dotace můžete žádat až do konce února

Původně mohli žadatelé podávat žádosti o dotace na výměnu kotlů do konce listopadu, termín byl ale prodloužen až do konce února příštího roku.

Kraj získal navíc 55 milionů korun z národního programu Nová zelená úsporám. Velká část peněz už sice byla vyčerpána, stále je ale k dispozici zhruba 14 milionů. Novináře o tom dnes informoval radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Prodloužení termínu musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, které se sejde 24. listopadu.

„V současné době už se z této částky (55 milionů) vyčerpalo zhruba 28 milionů korun, což je pro představu 243 žádostí a v zásobníku máme dalších 122 žádostí za více než 13 milionů korun. Lhůtu chceme prodloužit, abychom vyčerpali všechny prostředky a uspokojili všechny žadatele, a abychom nemuseli peníze vracet," doplnil Jiří Ulvr. Šanci získat dotaci tak stále má asi více než stovka zájemců, kteří výměnu kotle plánují.

Pro první kolo dotací žádal před pěti lety Liberecký kraj z Operačního programu Životní prostředí 140 milionů korun. Žádosti pak začal přijímat v pondělí 25. ledna 2016. Už v neděli odpoledne se ale před krajským úřadem začali scházet první žadatelé. Žádosti totiž bylo možno podávat jen osobně, nebo poštou. Zájem byl obrovský, během první hodiny přijala tehdy podatelna 560 žádostí. Kraji se pak podařilo získat ještě další peníze, příjem žádostí ale provázely neshody a potyčky mezi zájemci o dotaci. Od druhého kola tak je možno v kraji o dotaci žádat už jen elektronicky.

V průběhu tří kol žádostí o dotace zatím kraj podpořil více než 3800 žadatelů, mezi něž rozdělil asi 450 milionů. Na rozdíl od prvních výzev je teď možno žádat dotaci jen na pořízení tepelného čerpadla, kotle výhradně na biomasu nebo na plynový kondenzační kotel. Žadatelé mohou získat od 75.000 do 120.000 korun, a ti z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší navíc dalších 7500 korun. Zvýhodnění se týká lidí z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, teplo, ovzduší, správa, dotace, Liberecký,  

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.